Частичните местни избори в Кюстендил показаха, че „машината за избори на ГЕРБ“ може да даде сериозни засечки и да поднесе неприятни изненади на своите създатели. Въпреки че са на власт, въпреки че купуваха гласове и въпреки че Цветан Цветанов се яви лично, качен на червен камион, за да обработва циганската махала, ГЕРБ успяха да се доберат едва до унизителното трето място. „Където ви хванем, там ви бием“, обърна се Бойко Борисов към БСП миналия петък по време на парламентарния контрол, но в неделя ГЕРБ се подреди след социалистите.
Разбира се, че от едни частични местни избори не могат да се правят генерални изводи, още повече, ако бъдат сравнявани с парламентарните.
Но ще бъде и грешка да не се вземат предвид някои тенденции и най-вече основният извод, че колкото и да насилваш демокрацията не винаги можеш да контролираш изхода от народния вот. Засечката в машината на ГЕРБ може и да се повтори след една година, когато изтича мандатът на днешното управление.
Казвам това, защото след последните президентски избори, съчетани с вота за местната власт, мнозина предрекоха сигурен успех на Бойко Борисов от тук нататък, ако шеф на изборния му щаб остане Цветан Цветанов и ГЕРБ продължи да прави избори по милиционерски – с много измами и безогледна медийна цензура.
Искам да кажа, че ГЕРБ могат да поднесат изненада след година, защото икономическата криза се задълбочава, а българският избирател е показал, че винаги намира как да изрази негативния си вот и понякога дори да наказва много сурово онези, които силно е любил и превъзнасял довчера.
Днес, една година преди изборите за парламент, основните играчи като че ли се очертават все по-ясно, но има изненади, които могат да бъдат поднесени в последния момент. За засечката в машината на ГЕРБ стана дума, но днес искам да обърна вниманието ви върху една друга формация, която набира сила, въпреки че все още не намира място в социологическите изследвания, за разлика от сигурните ГЕРБ, БСП, ДПС и „България на гражданите“ на Меглена Кунева.
Фрмацията ГОРД на Слави Бинев има всички шансове да обере голяма част от яркия протестен вот, който в последните месеци преди изборите ще се канализира директно срещу Бойко Борисов, а не към управлението на ГЕРБ като цяло.
Това винаги се е случвало досега, когато характерът на премиера е доминирал над управлението на партията, която го е излъчила. През 1997 г. имаше бунт срещу управлението на БСП заради икономическата криза, но и много голяма лична неприязън към Жан Виденов, с чието име хората идентифицираха провала и не много справедливо олицетворяваха катастрофата с името на Жан. Същото се случи и с управлението на Костов, чието име бе свързано с безогледната корупция на СДС и голяма част от провала на сините през 2001 г. се дължеше именно на наказателния вот срещу премиера Иван Костов.
Симеон Сакскобургготски и Сергей Станишев успяха, може би поради природата на своя характер, да не се идентифицират толкова плътно с управлението и въпреки че понесоха съответните негативи, не генерираха толкова концентрирана омраза срещу себе си.
Управлението на Бойко Борисов напомня по-скоро това на Иван Костов. Той е силов и иска да контролира всичко сам. Същевременно към него имаше огромни очаквания да въздаде справедливост за целия несправедлив преход.
Той не само че не го направи, но бе хванат на калъп с контрабандист, потънал до ушите в корупция.
Слави Бинев е усетил това много добре и доста находчиво започва да гради изборната си кампания именно върху този главен сюжет, в който обаче са завързани много странични линии.
Бинев се цели в Борисов и говори онова, което разочарованите от управлението на ГЕРБ ще разберат след няколко месеца. На всичкото отгоре го прави съвсем органично, защото същински презира Бойко Борисов.
Слави Бинев е от онези хора, които познават истинския образ на премиера, а не онзи, който медиите му изградиха. Докато хората, гласували за ГЕРБ и Бойко, смятат, че той е силен, смел и с чувство за справедливост, а чарът му се дължи на мутренския му произход, Бинев знае много добре, че Бойко е страхлив, предател по душа и няма нищо общо с кодекса на честта в престъпния свят.
В свои интервюта Бинев дори откровеничи дотам, че да се обижда, когато за Бойко Борисов се говори като за мутра. „Той никога не е бил сред големите в тези среди. Той беше слуга и винаги е искал да подражава на онези, с които аз съм се сблъсквал лично. А аз съм в супата от 25 години и знам, че Борисов беше Господин Никой, докато царят не го направи главен секретар на МВР, а медиите не му изградиха ореол, какъвто не заслужава“, казва Бинев, без да крие нелицеприятни подробности от собствената си биография.
Който обаче си мисли, че в случая една мутра се изправя срещу друга, би сбъркал в преценката си, защото за разлика от Борисов, Слави Бинев успя да се интегрира много добре в европейската политика и да се възползва максимално от шанса, който получи покрай вълната на „Атака“ и Волен Сидеров преди години, за да влезе в Европарламента.
За разлика от Борисов той владее няколко чужди езика и е доста общителен, което му отваря доста врати извън България.
Освен това Бинев успя много внимателно да се разграничи от Волен Сидеров и неприемливия за Европа образ на „Атака“ като екстремистка партия, с което постигна много сложен баланс.
В България Слави Бинев има възможност да обере националистическия вот, както и персонализирано протестния вот срещу Борисов, на който досега разчитаха политици като Волен Сидеров, Яне Янев и Красимир Каракачанов, и в същото време този вот да не го постави в изолация в Европейския парламент.
Никой от другите противници на ГЕРБ не залага толкова много на персоналната битка, която винаги е била печелившата марка на едни избори. Освен демократична процедура, те са и борба, която е атрактивна за зрителите. В България много често приличат по-скоро на кеч – с голяма доза бутафория – но така или иначе, личните противоборства винаги са за предпочитане пред състезанието на програми и политики, както обичат да се изразяват днес.
Освен това Бинев има много мощен съюзник в лицето на телевизия „Скат“, която преди време направи от Волен Сидеров политик, а на последните президентски избори нейният кандидат Стефан Солаков взе повече гласове от този на „Синята коалиция“.
Слави Бинев не разчита обаче само на медиите, макар да си дава сметка, че те са в основата на всеки добър изборен резултат. Преди месец той стартира изграждането на структури на ГОРД в страната, а амбицията му според собственото му признание е да бъде първа политическа сила в следващия парламент.
Това едва ли ще се случи, разбира се, но дори влизането в парламента ще бъде успех за Бинев и неговите хора, да не говорим, че има далеч по-голям потенциал в овакантената ниша на „Атака“ и РЗС.
Всичко това трябва да се има предвид, когато се правят анализи за следващото управление, защото парламентарните избори могат да изиграят доста лоша шега на политиците, които отсега си правят лесно сметката.
Ако партията на Бинев влезе в парламента, а „Синята коалиция“ изпадне оттам, могат да се получат доста сложни конфигурации, напомнящи изборите през 2005 г., когато след дълги мъки бе създадена Тройната коалиция.
Разбира се, твърде е възможно дотогава на терена да се появи и нещо съвсем различно, както почти винаги е ставало в последните 12 години. Така или иначе, засега не се очертава солидно мнозинство, което би могло да поеме безпроблемно бремето на властта.
А то ще бъде двойно по-тежко не само заради продължаваща икономическа криза, но и заради тежкото наследство, което Бойко Борисов и ГЕРБ ще оставят след себе си.
Коментирай първи