Веднага след смъртта й, незнайно защо, легендарната изпълнителка бе омаскарена по начина, по който се унизяват – „на ишлеме“, достойните личности у нас.
Още непогребана, Филипова бе изкарана алкохоличка и психично болна. Появиха се дописки на най-примитивно битов план. Истината бе, че изпълнителката на „Незабрава“ бе голям глас – за това говорят редица награди от международни конкурси. 1/1 много фин човек, с главно „Ч“ – потвърждават го всички, до които се е докосвала. Не на последно място, певицата с кадифен глас бе и пълен въздържател. Поне от четвърт век насам. Тежкото й заболяване го изискваше.
Със смъртта на Катя Филипова, един от най-красивите и изразителни гласове в популярната музика, не просто продължи черната серия в българската култура, а се задълбочи. Музикалната общественост се прости с нея на 16 май в храма „Св. Параскева“. Пролича си, че певицата никога не е познавала завистта, събирайки за последно сбогом почти всички свои колеги. Дойдоха дори Борис Гуджунов и Боян Иванов, които рядко излизат от дома си по здравословни причини. Покойната Катя изглеждаше като заспала.
Сърцето на певицата спря да бие точно на рождения й ден, 13 май. Като причина за смъртта лекарите посочват белодробна емболия. Напоследък тя чувствала пристъпи на силен задух но отлагала посещението при лекар. Знаела, че джипито й е в отпуск и не искала да го безпокои.
Последната публична поява на Катя Филипова бе на премиерата на нова книга и диск на Христо Кидиков на 30 април. Филипова е кума на Кидика от предишния му брак, двамата имат и съвместни турнета с оркестър „София“ през 70-те. Нищо в този ден не предвещава, че след две седмици Катя няма да е между живите. Макар да е болна от 25 години и трудно подвижна, тя изненадва на 3 май с подарък най-близката сред колегите Стефка Берова, която тогава има рожден ден. Стефка била готова с букет и подаръче да върне жеста на 13 май, но получила обаждане от барабаниста Крум Калъчев, съпруг на Катя, че тя е издъхнала в дома си призори.
„С Крум се познаваме много отдавна, но бяхме в различни компании. Като започнах да пея, станахме и колеги. Всеки си имаше своя личен живот – съвсем естествено. Станахме близки на турне в Русия 1981 г. – разкри още за Катя Филипова преди смъртта си. – Той започна да ме ухажва някак си много особено – поиска да ми носи багажа. Аз се изненадах, защото никой от колегите ми не беше такъв кавалер.“
В Централния дом на работниците в областта на изкуството и културата българите имат концертна изява в новогодишен бал. Участва и самата Людмила Гурченко. На другия ден е 1 януари. На закуска Крум подарява на Катя нежен сервиз от сребро. Тя е изненадана приятно, а в същото време й става неудобно – не се е сетила за подарък.
Това е началото на романтиката между тях, която продължава 31 години. До последно Крум Калъчев е истински кавалер и грижовен съпруг, твърдят семейни приятели. Официално двамата подписват през 1983-та. Кумува им музикантът Мишо Ваклинов. Междувременно тя вече е изпяла „Незабрава“ и е тотална звезда. Популярността й не отслабва, въпреки че от средата на 70-те години работи по-активно в Източна Германия, отколкото у нас. До края на 80-те Катя и съпругът й пътуват по северните морета с малък съпровождащ състав.
Заболяване на Катя и загуба на близки хора са подводните камъни на щастливия съвместен живот. На хормонална основа певицата наедрява. Когато след дългите круизи се установява в България, получава убийствено приветствие, сломило душата й: „Радваме се, че чакате най-после дете!“. Казано е без никаква умисъл от чистачка в „Балкантон“. Свидетели твърдят, че голямата певица отминава разплакана.
Филипова се лекува с променлив успех повече от 20 години. На хормонална основа тялото й отича и се подува, превръщайки я почти в инвалид. Певицата се придвижва бавно и трудно, задъхвайки се. Понякога не излиза със седмици от дома си. Заради заболяването си изоставя активната кариера и взема участия само в юбилейни концерти. В последните десетилетия от живота си се изявява и като композитор. Някои от авторските си песни по стихове на Жива Кюлджиева представя в последните издания на „Златният Орфей„. Приживе успява да ги издаде в двоен албум събрал и златните й песни от периода на „Незабрава“.
Голямата драма на нейната фамилия е, че всички си тръгват твърде млади. Родителите й не доживяват 60. Отива си и композиторката Зорница Попова, която била като втора майка на Катя. (Свирейки в оркестъра на Музикалния театър, където работели и родителите на певицата Дора и Александър Филипови, Зорница се привързва с майчина обич към Катя. Когато Зорница се разболява от рак, певицата бди до последно над болничното й легло. А после със Стефка Берова правят възпоменателен концерт.)
Удар за Катя е и смъртта на кума й Мишо Ваклинов преди години.
Братът на певицата също умира, без да дочака старини. Синът му заживява при Катя и Крум и те му дават път в живота.
Леа Иванова я смятала за своя дъщеря
„Много я обичах – казваше Катя приживе за Леа Иванова. Моят баща и майка ми бяха много близки с нея. От малка я познавах. Всички казваха, че много приличам на нея. Тя потвърждаваше: „Това е моето дете, това е моята дъщеря!“, казваше, като посещавахме с родителите ми Руския клуб. Тогава се събираха артисти, писатели, поети, музиканти. Нямаше ме тук, когато Леа почина, бях в Скандинавия. Последната ми среща с нея беше, когато я направиха заслужила артистка. Те я направиха 1984-та. Отидох, обадих й се и й честитих.Тя каза: „Само ти и Доника Венкова ми се обадихте да ми честитите. Никой друг. Мисля, че и Богдана, й се е обадила.“ Отидох на коктейла по този повод. Тя беше направила соаре в Съюза на писателите. Поднесох й букет, тя много се зарадва. Спомням си, че каза: „Ние с теб трябва да ходим облечени в розово.“ Беше в розова дреха, много хубава, елегантна.
До последно търсеше връзка с дворянския си род
Ето как Катя Филипова разказваше за своя дворянски произход: „Моят дядо Владимир Телесницки е дворянин, който е участвал като офицер в Руско-турската освободителна война и е герой от боевете край Шейново през зимата на 1877 година. Има специален меч за храброст, връчен от руския император Александър II. Той остава в България, тъй като се влюбва в моята прабаба. Тя се е казвала Мария. Той почива много млад. Имам много ценни документи във връзка с Освобождението. Това не съм го споделяла с никого, за да не излезе, че парадирам с произход и пр. Но много се гордея, фактически от неговия брак с Мария се ражда моята баба, която е майка на моя баща, и се казва Катерина. Кръстена съм на нея.
Винаги съм се гордяла, че съм българка, макар че, ето виждате ли, имам руска кръв, а пък другата ми баба е словенка по произход, родена е в Любляна.“
Певицата проучва родословното си дърво 200 години назад. Открива документи за предците си, живели в Оренбург, на Каспийско море, на границата между Казахстан и Русия. „Опитах се да търся с моя племенник в интернет. След революцията се губят всякакви сведения за този род. Какво е станало, нямам представа“, вълнуваше се Филипова.
Васко Кеца взе от нея “И утре е ден”
Катя Филипова започва да пее точно преди 40 години. Завършва социология, но покрай родителите си, работили в Музикалния театър, проявява интерес към сцената. Първите й професионални изяви са като едно от трите момичета във вокална група „Обектив“. Самостоятелната си кариера започва след конкурс за солистка на Естрадния оркестър на Българското радио и телевизия (настоящия държавен бигбенд). После печели серия международни конкурси.
Ниският й плътен глас се отличава с изключителна красота и богатство. Не случайно тя е една от най-награждаваните ни певици в чужбина. Най-популярните й песни са „Незабрава“ (Тончо Русев), „Сбогом, мое море“ (Чавдар Селвелиев), „Бялата птица“ (Атанас Бояджиев), „Отплуване“ (Иван Калчинов), авторската „Добър вечер, Едит Пиаф“, „Принц на дъжда“ (Митко Щерев) и др.
Работила е на една сцена с имена като „Бони М“, Вики Леандрос, Карел Гот…
Любопитна подробност е, че Катя Филипова е първата изпълнителка на големия хит от репертоара на Васил Найденов „И утре е ден“ по музика на Найден Андреев. Катя спира да я пее, след като комисия към „Златният Орфей“ я отрязва от участие на финалния кръг в Слънчев бряг.
“Незабрава” й се струва пиянска песен
„Приготвях се да правя нов албум и моят продуцент Мишо Ваклинов, лека му пръст, помоли Тончо Русев да напише една песен за мен. – разказва приживе историята на „Незабрава“ Катя. – Той не беше писал дотогава някаква песен за мен. В първия момент „Незабрава“ ми се стори странна, не знаех как ще я приемат хората с това „налей ми вино“.
Тогава нямаше такива песни за вино, както сега. После се установи, че изборът ми е бил много добър. Жестът, който Тончо Русев направи спрямо мен – да напише такава хубава песен с такава любов, е много мил. Тази песен промени съдбата ми. Хората ме свързват винаги с нея, независимо че имам и други хубави песни, но изглежда, че тя е моето лице.
Със същия текст съм я пяла на френски. И дори получих много писма тогава от Франция, но аз не погледнах много сериозно на това. Пяла съм я и в Африка на френски – също е имала голям успех.“
На 22 май, когато е авторският концерт на Тончо Русев в НДК, Катя Филипова отново трябваше да изпее „Незабрава“. Вероятно гласът й ще прозвучи от видеостена.
Żegnaj moja kochana Katiu !Śpij z aniołami…
Вечна памет на милата, прекрасна бьлгарска певица Катя Филипова!
Колко жалко наистина за нея….но какво да се прави,животът е такъв,за някои краят му настъпва по-рано,за други по-късно и винаги не навреме…Нека запомним Катя с прекрасният и глас и с добрината си,да остане вечно в сърцата ни.
cialis generic cialis tadalafil