В древността наричали това място Ипет Сут – най-прекрасното в света. Монументалният храмов комплекс в Карнак е разположен на три километра от Луксор. Това религиозно светилище на Древен Египет представлява истински музей под открито небе, в който могат да се видят статуи, сфинксове и пилони, оцелели през хилядолетията. Дори и като руини, те са импозантни и показват размаха и амбициите на древните фараони.
Карнакският храм е наречен по името на близкото село Ел Карнак, което, както и Луксор, е построено върху руините на древната египетска столица Тива. Изграждането на този грандиозен храмов комплекс продължава 1500 години.
Работата започва по времето на Аменхотеп III и е окончателно завършена при Рамзес IV. Днес дизайнът на този колосален каменен музей се свързва най-вече с имената на царицата Хатшепсут и фараоните Тутмос III, Сети I и Рамзес II. Впоследствие редица изменения в облика на храма внасят Птолемеите, римляните и ранните християни. Храмът в Карнак е свързан със своя двойник Луксор чрез трикилометрова алея край Нил. По нейното протежение са наредени сфинксове. Сега алеята е открита по цялата си дължина, но възстановителните работи все още продължават.
Комплексът се разделя на три основни части. Структурата им е била еднаква – в центъра е разположен главният храм, а редом с него е имало езеро. Отделните части на Карнакския комплекс са посветени на върховния египетски бог Амон Ра, на неговата жена богинята майка Мут, изобразявана като ястреб, и на Монту – бога на войната, син на Амон Ра и Мут.
Туристите имат достъп само до частта на Амон Ра, която се намира в центъра на комплекса. Другите три са затворени за посещения. В тях продължават разкопките и реставраторските работи. Александрийският граматик Диодор Сицилиански е смятал светилището на Амон Ра за най-древния храм в Тива. Екскурзоводите не забравят да подчертаят, че и до днес това е най-големият храм с колони в света! В това мистериозно място се влиза, като се минава покрай алея от сфинксове с глави на овни. Овенът в египетската култура е бил свещеното животно на бог Амон Ра.
Най-впечатляваща и позната от десетки приключенски филми е така наречената хипостилна зала. Тя е величествена дори само с размерите си -дълга е 102 и широка 53 метра. Най-голямата забележителност в нея са 134-те гигантски колони. Върху тях са издълбани йероглифи, които разказват историята на Сети I и неговия син Рамзес II, възвеличени са битките и постиженията им. Колоните са дебели по 3 метра, а височината им е 23 м. Те са увенчани с огромни каменни кръгове, чиято обиколка е 15 метра. Оприличават ги на чадърчетата, с които завършват стръковете на папируса. За мащабите на това съоръжение дава представа фактът, че някои от гредите върху колоните тежат около 70 тона. Туристите с изненада установяват, че на някои места дори е съхранен цветът на надписите върху колоните.
В древността е имало и два обелиска на Тутмос I. Сега от тях е запазен само единият и той тежи 143 тона. Редом е обелискът на дъщеря му Хатшепсут, единствената жена, управлявала Египет, чиято мумия беше идентифицирана преди няколко години. Тя нарежда нейният обелиск
да е по-голям от този на баща й и той тежи 200 тона, уточняват екскурзоводите. Обелискът на Тутмос I, както се вижда до ден днешен, стои в сянката на каменния паметник на амбициозната дъщеря. На свой ред доведеният син на Хатшепсут – фараонът Тутмос III, когато сяда на трона, нарежда да бъдат унищожени йероглифите с името.
В края на разходката из храма на Карнак туристите стигат до свещеното езеро на Амон Ра, като преди това минават покрай великолепния двор на Рамзес III c характерните фараонски статуи. С течение на времето Карнак е бил изоставен и забравен в пясъка.
Той е преоткрит в средата на XIX век. При разкопките излизат и следи от християнски църкви. Според археолозите една от залите в Карнак е ползвана за нуждите на християнската религия през VI век.
Зимата най-подходяща за екскурзия
Най-приятното време за екскурзия в Карнак е зимата. През лятото жегата в Египет е непоносима. Късната есен и зимните месеци обаче са високият туристически сезон, така че и цените са по-големи. Комплексът е отворен за посещения още в 6 часа, а в 7 тълпите туристи вече са плъзнали навсякъде.
Най-добре е да се отдели поне един ден, за да се разгледа спокойно целият храмов комплекс. Туристическите агенции обикновено съчетават посещение на храма в Карнак с храма Луксор. През нощта може да се види светлинно шоу. На различни езици в него се разказва историята на Древен Египет.
Розовият скарабей изпълнява желания
Екскурзията из храмовия комплекс в Карнак завършва при скулптурата на големия бръмбар скарабей. Той е изваян от розов мрамор и е поставен на пиедестал. Според легендата носи щастие. Скарабеят трябва да се обиколи 7 пъти, след като човек си намисли желание. Важна подробност е, че трябва да се обикаля обратно на часовниковата стрелка.
Скарабеят е почитан в Древен Египет, като е идентифициран с бога на изгряващото слънце.
Хотелът на знаменитостите
Old Winter Palace е най-известният хотел в Луксор, разположен сред красива цветна градина на брега на Нил. Сградата 5 е построена още през 1886 г. в британски колониален стил.
Днес е архитектурен паметник и истинска легенда. В стаите на този хотел са отсядали знаменити пътешественици, историци, короновани особи. Великият археолог Хауърд Картър от стълбите на този хотел през 1922 г. обявява, че е открил гробницата на Тутанкамон.
Чудесно е че можеш да научиш толкова много неща , като , това че в древността е имало два обелиска на Тутмос I. Уби сега от тях е запазен само единият и той тежи 143 тона. Редом е обелискът на дъщеря му Хатшепсут, единствената жена, управлявала Египет, чиято мумия беше идентифицирана преди няколко години. Тя нарежда нейният обелиск да е по-голям от този на баща …както и вие сте споделили в статията.Историята и миналото са толкова богати че постоянно се откриват нови и нови сведения, което действа много мотивиращо.