МВР е в пълна безизходица по случаите с банковия обир в Студентския град и грабежа на инкасо от автомобила край Ловеч, научихме от служители в полицията.
Ченгетата нямат никакви годни доказателства и дори заподозрени, за да се похвалят, че са разкрили дръзките обири.
Освен това информатор на вестника твърди, че само за последните 3 години не са огласени поне 10 случая на обрани банки, кредитни институции и чейнджбюра.
МВР е безсилно пред бандитите, признават хора от системата. Ченгетата минават само с доклади пред началниците, че повечето удари над банки и финансови институции имат един и същи почерк.
Така, докато Цветан Цветанов се хвали с „Наглите“, които прибраха 6 милиона от откупи, работата на подчинените му за банковите обирджии е до под кривата круша, въпреки че ограбените от тях пари са поне 3 пъти повече! Само от последния удар над инкасо автомобила последователите на „Бандата на Оушън“ отмъкнаха над 2 милиона лева – сума, която „Наглите“ следните 3 години няма организирани банкови обирджии, задигнали милиони, които са дадени на съд. Изключенията са две. Учителката Поля Даскалова, която най-аматьорски обра банка в Плевен, изпоти криминалистите. Хванаха я месец след като преобразена с перука и очила взе пари от клон на банка с помощта на пистолет играчка. Тя призна вината си и е осъдена условно.
Сливенският похитител Стефан Петров, който опита да обере близката до властта „Инвестбанк“, също е осъден на първа инстанция, но 15-те години присъда са повече заради простреляния охранител отколкото за опит за обир на банка.
„В тези случаи става дума за хора, които са извършили престъплението заради безпаричие, притиснати са от кризата и са отчаяни от живота. Те са най-лесни за залавяне. Но няма разкрита с доказателства банда, която върши банкови обири“, коментира пред наш репортер висш магистрат, пожелал анонимност.
Проблемът с банковите обири ще става все по-голям и тепърва ще се разраства като явление, прогнозират експерти в сферата на сигурността. Според тях слабото МВР и липсата на мотивация сред служителите е благоприятна почва за виреенето на поне три организирани престъпни групи, които грабят банки, инкасо автомобили и чейнджбюра. В паника от липсата на сигурност са и златарски ателиета, пощенски клонове и хипермаркети, които са лесна плячка за развилнелите се грабители.
Единственият успех на полицията с ограбена банка е от Кюстендил, и то
преди ГЕРБ да дойдат на власт показва съдебната статистика. През юни 2009 г. е предотвратен банков обир и са арестувани 10 лица, сред тях и действащ полицай.
Пълна загадка остава случаят с ограбения през май миналата година частен трезор на бул. „Евлоги Георгиев“. Тогава бяха задигнати над 20 милиона лева, а единственият задържан е собственикът на трезора Борислав Ралчев. Обвинен е, че е фалирал и сам е организирал престъплението, но засега ченгетата нямат доказателства за това. Седмици по-късно е разбит и сейф на „Райфайзенбанк“ в „Люлин“, но и това престъпление не е разкрито.
В същото време източници са категорични, че в пълна тайна се пазят поне 10 обира, които не са огласени по молба на банките, за да не се разбягат клиентите им. Става въпрос за разбити трезори в цялата страна, като полицаите взели най-присърце случай с липсваща огромна сума от банката на близката до властта Петя Славова.
Така ударите на банковите грабители в последните 3 години се оценяват на поне 60 милиона лева, а от МВР все още не признават, че не могат да се справят с тези престъпления.
Коментирай първи