Йордан Костадинов е роден на 12 май 1954 г. в Първомай. Завършил е топлотехника във ВМЕИ „В.И. Ленин“ – София. Работил в АЕЦ „Козлодуй“, чийто изпълнителен директор е в периода 2001-2005 г. Избран е за депутат в 40-ото Народно събрание от НДСВ. Напуска го, за да се присъедини към новосформираната ПГ „Българска нова демокрация“.
– Господин Костадинов, ще определи ли референдумът бъдещето на българската атомна енергетика?
– Така, както се развиват нещата – политизирането на въпроса и абсолютно крайните мнения, които се чуват, обезкуражават доста хора. Те се чудят кое е вярно и кое не. Това е изключително сложна материя и въпросът, който трябваше да ни се зададе, е да има или не ядрена енергетика. А конкретно къде да бъде не е работа на народа да решава, това е задължение на изпълнителната власт. А тя бяга от такова решение.
– Предложенията на управляващите бяха доста зигзагообразни. На какво се дължи това?
– И досега това, което чувам от тях, говори за неинформираност. Поне не са прочели всички материали, които са им предоставени.
Последната бомба, която хвърли министър-председателят Бойко Борисов, е, че „Белене“ щяла да струва десет милиарда и нещо. Това е информация много преди HSBC да изготвят доклада, в който имаше пет варианта от български специалисти за цената на централата. От банката само са ги взели, превели са ги и са ги приложили. Всъщност това са прогнози за европейската ескалация, българската, руската и шестият вариант беше твърда цена, без увеличение. Показва ни се обаче най-консумативният вариант. С него се хвърля бомбата. А базовата е 3,987,260 000 евро. От тук нататък всичко е въпрос на преговори, в момента, когато се е сключвал договорът, ако сме имали пари и сме платили веднага, тя е щяла да струва под 4 млрд. евро. Но
колкото повече бавим проекта, стойността му става по-голяма и по-голяма. Преди година и половина българската страна поиска от руснаците цена. Те заявиха 6,3 млрд. Естествено, държавата, като се строи такъв голям обект, има отношение към инфраструктурата. Ще изгражда много подстанции, защото излизат много нови паркове, со-ларни инсталации. Променя се енергийната система, за да се балансира.
– Последният предложен вариант от Борисов беше „Белене“ да се преобразува в газова централа, а да се построят 7-и и 8-и блок на АЕЦ „Козлодуй“. Как ще коментирате?
– Не ми се коментират неща, които казва министър-председателят. Ние възможности за газова централа си имаме. Във Варна може да се направи такава. Но такава площадка е изключително скъпа. Там да правиш газова централа е все едно да смениш кон за кокошка.
– Привържениците на „Белене“ твърдят, че не по-малко скъпо ще струва строежът на 7-и и 8-и блок на „Козлодуй“. Така ли е?
– За тях е твърде рано да се говори. Няма оценка за въздействието на околната среда, нито технико-икономически анализ, нито ясна технология. Но докато се стигне дотам и се намери стратегически инвеститор, държавата ще похарчи около 100 млн. лева. Никой не може да каже колко ще струва „Козлодуй“. Защо никой не казва? Откъде ще намерим пари?
– Бившият министър на икономиката и енергетиката Петър Димитров заяви, че спорът за „Белене“ е проекция на конфликт между газовото и ядреното лоби в Русия. Така ли е според вас?
– В основата на референдума бяха акад. Стефан Воденичаров, акад. Георги Марков, акад. Петър Кендеров и аз. После вече и партиите се включиха. Но това е много интересен въпрос. Често се питам защо подписахме толкова леко договора с Русия да мине газовата тръба през България, а толкова дебати има около „Белене“. Руснаците предлагаха абсолютно същата схема за нея. Отговорът е простичък. Ако погледнем колко смесени фирми има между „Газпром“ и западни компании, веднага се налага отговорът. Голяма част от парите, които „Газпром“ изкарва, отиват в джобовете на тези западни компании. А в проекта „Белене“ те не виждат себе си. Затова има такава съпротива.
– Хората, крито искат да гласуват, имат ли достатъчна информация?
– За разлика от много партийни лидери, аз съм работил 27 г. в „Козлодуй“. Винаги съм им казвал, че хората имат правото на информиран избор. Всеки ще гласува според личния си интерес. Въпросът е, че ако му кажем да гласува с „да“, трябва да му покажем къде е неговият личен интерес.
– Вярно ли е според вас, че в процеса на преговорите са извършени злоупотреби за 250-300 млн.?
– Не съм в течение, но от ЕС ни наблюдават. Мисля си, че ако имаше за какво, прокуратурата веднага щеше да се самосезира. Ако някой нещо е направил, да застане пред съда. Аз мога да говоря за технологии.
– Бойко Борисов определи като гьол площадката на „Белене“. Така ли е наистина?
– Ако беше казал, че не е гьол, щяха да ми се изправят косите. Това, което е видял, са десетки метри бетонова подложка, която служи за противодействие на земетресения. Тази възглавница не позволява неконтролирано изпускане на радиоактивни води в природата. Това, което е казал, е, че наистина там са налети много пари, и се вижда резултатът. Той е, че водата не отива в околната среда.
– А самата инсталация годна ли е?
– Друг е въпросът, ако някой не си е свършил работата и тя се е напълнила с вода, дали са настъпили промени. Това ще кажат специалистите.
– Немалко се говори, че в скоро време всяка страна ще бъде длъжна сама да погребва ядрените си отпадъци. Има ли България решение за такова съхранение?
– Ще ви кажа само една малка цифричка. Отпадъците от два блока за една година са от порядъка на 2-2,5 куб. м. Ако работят 60 години, това прави 120-150 кубика.
– Но противниците питат коя община ще вземе тези ядрени отпадъци.
– Това са въпроси, които ще се решават в бъдеще. Никоя държава не е решила този въпрос. Но ние имаме хранилище, в което можем да ги съхраняваме дълго.
– Акаква ще бъде цената на тока от „Белене“?
– Всяка година тя расте с около 1 стотинка. Правят се прогнози, че до 2060 г. ще бъде около 80 стотинки. В момента българите плащат 18 стотинки и малко. Ако вземем средна цена 15 стотинки, централата може да се изкупи за 12-13 години. За останалите 48 години тя ще носи приходи. Това са спекулации, че щяла да стане непосилна и да намалят заради нея пенсиите.
– Нещо повече, твърди се, че България ще фалира?
– Тези, които са го казали, да си проверят дипломите. Но всеки, който се е занимавал с проектиране, знае за какво става въпрос. Нямаш пари, отиваш в банката, представяш си идеята, работиш, произвеждаш, продаваш. С парите, които печелиш, си изплащаш заема. Как да го направи България иначе? Такава централа ще гарантира бюджета, пенсиите, другите разходи. Трябва да кажа, че на „Козлодуй“ се дължи стабилността на валутния борд. Два милиарда от тези пари в резерва идват от фондовете, които събира централата.
– Възможно ли е България да се превърне в енергиен център на Балканите, след като нямаме суровини?
– В момента 32-35% се изнасят. Ако се построи „Белене“, ще изнасяме 50-60%. Сега Франция произвежда ток и продава на всички свои съседки – на Италия, на Испания. Ще си позволя да кажа отново, че ядрената енергетика не е за политици. Тя е за държавници, които мислят поне 10-15 години напред.
6 Trackbacks / Pingbacks