Султана Рачо Петрова била една от най-красивите и одумвани дами на следосвобожденска България. Била любовница на цар Фердинанд и на още редица представители на следосвобожденския политически елит у нас. Въпреки това през 1919 година бракът между Султана и вече бившия премиер ген. Рачо Петров неочаквано бил разтрогнат по вина на съпруга, който бил хванат в изневяра. Бракоразводното дело между Султана и Рачо Петрови било наречено „разводът на века“ и станало водеща тема за светския елит на София през 20-те години на XX век.
Султана, която произхождала от богат род, се омъжила за прочулия се като герой в Сръбско-българската война от 1885 година Рачо Петров едва 16-годишна. Въпреки волята на баща си, който бил против брака й, тя избягала с младия военен. Заради тази й постъпка баща й не искал да я види до края на живота си. Малко след като се омъжила за Рачо Петров, той бил назначен за адютант на току-що избрания за княз на България Фердинанд. Младият аристократ веднага оценил красотата на адютантската съпруга и не криел увлечението си по нея. По този повод той държал Султана да присъства на всички негови приеми, а тя му отвръщала с фриволно поведение.
Паралелно с това, кариерата на съпруга й тръгнала стремително нагоре, което предизвикало шушукания сред политическите среди, че издигането му се дължи на качествата на жена му. Рачо Петров станал обект на подигравки от страна на колегите си от армията и те често му пращали анонимки, в които пишело, че жена му е безпътница и го позори. Той обаче не обръщал внимание на хорските приказки, а кариерата му стигнала до самия връх на държавата, когато през 1903 година княз Фердинанд го назначил за министър-председател.
След премиерското назначение на мъжа си Султана освен една от най-красивите жени в София, станала и една от най-влиятелните. Въпреки това тя не спряла да предизвиква консервативното българско общество. Султана била единствената жена, която си позволявала да употребява грим да пуши цигари.
През 1906 година Рачо Петров загубил премиерския пост, но не и благоволението на княза. По време на Първата световна война той бил назначен за началник на Македонската военна инспекция със седалище в Скопие. Именно тогава започнали истинските драми в семейството. В Македония Рачо Петров се влюбил в жената на бившия сръбски посланик в София Елиза Булатич и заживял с нея в квартирата си. Султана го заварила там, унизена се върнала в София и веднага поискала развод. В същото време срещу Рачо Петров било повдигнато обвинение за корупция и през 1920 година той получил 75 години затвор. По време на делото въпреки обидата си Султана свидетелствала в полза на мъжа си.
Малко преди това тя получава развод от Духовния съвет при Софийската митрополия. В решението си Църквата обявява Рачо Петров за виновник за развода, забранява му да се жени през следващите две години и му отнема завинаги възможността да встъпи в брак с любовницата си.
След като престоява четири години в затвора, Рачо Петров е амнистиран през 1924 г. Той веднага се връща при сръбкинята, заживява с нея и предприема стъпки за оспорване на развода си със Султана. През 1929 г. иска от Духовния съвет да му разреши да стъпи в брак с Елиза Булатич и след положителния отговор се жени за нея година по-късно, навършил 69 години.
Огорчена от решението на Църквата, Султана пише гневно писмо, в което заявява, че вярата й в православието е накърнена и тя ще премине в католическото вероизповедание. С това разводът между нея и Рачо Петров се превръща във война.
В битката се включва и банкерът Атанас Буров, който по това време е външен министър и отговаря за вероизповеданията. Султана се опитва да го подкупи със 100 хил. лв. и го моли да каже пред съда, че Рачо Петров е натрупал богатствата си благодарение на нея. Буров обаче й иска за услугата цели 2 млн. лв. Докато Султана мисли дали си струва да му ги даде, Рачо Петров разбира за преговорите и предлага сумата на банкера.
Въпреки че наема седем от най-елитните софийски адвокати, за да я защитават по време на делото, Султана губи съдебния спор.
По време на процеса обществото е още по-скандализирано, защото Рачо Петров представил любовни писма, писани от Султана до различни мъже, и нейни голи снимки, правени в двореца на цар Фердинанд в Евксиноград и на плажа в Остенде заедно с румънския принц Карол.
През 1934 г. Рачо получава развод по вина на бившата си съпруга и й отнема всичко. Заради делото Султана се разделя с колосалната сума от 366 млн. лева. За сметка на това Буров печели 6 млн. лева от развода между семейство Петрови.
Сразена и унизена за втори път от мъжа си, Султана се преселила в нов и по-скромен дом, където останала до края на живота си.
Тя починала в бедност и самота на 76-годишна възраст през 1946 г.
Коментирай първи