Може ли храненето да подобри външния вид и структурата на храната? Освен да се грижим за косата с най- добрите продукти, има някои много полезни храни.
Това не означава, разбира се, че ако изядем огромно количество от тях, косата изведнъж ще стане като от реклама. Чудесата не съществуват. Трябва да ги включим в обичайния си начин на хранене и така постепенно ще подобрят косата ни.
„ЕФЕКТ- 2“ – ЛОСИОНЪТ СРЕЩУ КОСОПАД И ОПЛЕШИВЯВАНЕ! ВИЖ ТУК:
Мастните есенциални киселини. Съдържат се в маслата от семена, най- вече в зехтина. Също в големи количества в някои видове риба като риба тон, сардини, и др., също и в ядките. Тялото не може да произвежда мастни киселини, затова трябва да ги приемаме чрез храната. Съдържат антиоксиданти, които предпазват косата от остаряване. Освен това овлажняват отвътре, предпазват косата от изсушаване.
Витамин В. Витамините от тази група за важни за поддържането на косата:
– Витамин В2 заздравява структурата на косъма и се съдържа в черния дроб, бирената мая, орехите, месото, бобовите или млечните продукти.
– Витамин В6 предпазва косата от омазняване, прави я здрава. Съдържа се в портокал, банани, пълнозърнести храни, зеленчуци, бирена мая.
– Витамин В7 се съдържа в киселото мляко, пъпеша, цитрусите, бобовите. Стимулира растежа на косата.
– Витамин В8 предпазва от косопад и се съдържа в жълтъка на косата, соята, маята и доматите.
– Витамин В9, известен като фолиева киселина. Въздейства върху меланина, като поддържа цвета на косата. Съдържа се в житния зародиш, морковите, доматите, магданоза, зеленолистните зеленчуци.
Сяра. Не се стряскайте от името. Този елемент се съдържа в много храни. Служи за производство на повече кератин и колаген, които са важни, за да имаме здрава и блестяща коса. Съдържа се в яйцата, лука, зелето, праза, чесъна.
Цинк. Много е важен за поддържането на кожата и косата. Участва в растежа на клетките, концентриран е основно в косата и ноктите. Цинкът се съдържа в повечето ядки – орехи, лешници, тиквени семки, фъстъци. Също така в чесъна, лука, лещата, боба, нахута и соята.
Витамин Е. Предпазва от въздействието на свободните радикали, предпазва от UV- лъчите. Съдържа се в житния зародиш, авокадото, краставиците, целите зърна, зелените зеленчуци.
Коментирай първи