Въздействието на икономическата криза върху населението на Европа даде своя отпечатък през 2013 година. Учени от Стария континент вдигнаха аларма, че през последните 12 месеца, рязко се е увеличил броят на изпадналите в депресия, последвана от алкохолна и наркотична зависимост.
Според междинните данни от изследване върху здравословното състояние на европейците, сравнено с периода от 2011 г., случаите на тежко депресивно разстройство се е увеличил с невероятните 50 %. Още по – страшно звучат фактите, че всеки месец около 11.3 % от населението на Европа е имало нужда от незабавно лечение заради депресия.
Към момента, новото изследване потвърждава проучвания от минали години, които уловиха прогресивно и много тревожно нарастване на инциденти след психическо разстройство сред гражданите. Само за сравнение ще кажем, че през 2008 година те са били едва 3. 3%, през 2009 6. 8%, а през 2011 7. 4%.
Данните сочат, че клиничната депресия обхваща определени групи от населението. Най – податливи са хората във възраст 35 – 44 и 55 – 64 години, с нисък доход и ниско образование. Жените в зряла възраст са най – рисковата група (15. 6%), следвани от мъжете в (9%). Като цяло основната причина за депресия остават ниските доходи и засяга най – вече хората, които получават по – малко от 400 евро на месец.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=iX4wR-h1F_E[/youtube]
Коментирай първи