Какво е хранителна непоносимост?

хранителна непоносимост

Чувствате ли се изморен и подут, имате ли често главоболие? Ако това ви звучи познато, отговорна за тези симптоми може да бъде хранителната непоносимост. Според изследване във Великобритания, цели 45% от хората по света страдат от поне един вид хранителна алергия, за която въобще не знаят.

„Диетин Комплект“ идеално допълнение към вашата диета

хранителна непоносимост

Какво представлява хранителната непоносимост?

Накратко казано, това е непоносимост към определени храни и автозащитна реакция на тялото, която предпазва от разпространение на тези вещества в кръвта. Може да окаже сериозно влияние върху имунната система, тъй като нейното състояние зависи на 70% именно от продуктите, с които се храним.

Експерти уточняват, че непоносимостта не трябва да се бърка с хранителна алергия. Въпреки че като цяло са сходни, те категорично не са едно и също нещо. Широко разпространените причинители са мляко, мая, яйца и като цяло продуктите от животински произход.

„Хранителните алергии са свързани с нежелани реакции към конкретна храна, които обикновено са бързи по своето действие. Проявите се наблюдават до няколко минути след контакта с опасните вещества и може да се стигне до затруднено дишане, подуване, загуба на съзнание, понякога и смърт. Хранителната непоносимост е много по – изтънчена и поради това по – трудна за тестване. Реакцията не е мигновена и симптомите могат да се появят цели три дни след консумация”, казва д-р Гари Хоупър от Университета в Лондон.

Симптоми на хранителната непоносимост

Могат да варират, но според класификациите най – честите са следните:

  • Подуване
  • Умора / липса на енергия
  • Болезнени газове в корема
  • Диария
  • Запек
  • Мигрена
  • Депресия
  • Кожни заболявания
  • Затлъстяване

Ако имате съмнения за себе си, незабавно потърсете лекарска помощ. Защото неприятните усещания могат да ви извадят за дълго време от равновесие и да доведат до конкретни усложнения.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=GBuA7jEp_wQ[/youtube]

Comments

comments

Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Facebook Google

Коментирай първи

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.


*