Учител от Лом е най-добрият рисувач на българщината

Иван Манойлов на откриването на новата си изложба в галерия „Лик"
Иван Манойлов на откриването на новата си изложба в галерия „Лик“

  70-годишният Иван Манойлов от Лом, учител по рисуване до пенсията си, е един от последните мохикани на българщината в изкуството. Неговите картини са пропити от духа на неговото детство – Лом в началото на 40-те. Тогава хората са живели доста по-задружно от днес и ценностите са били други. Но и градът не е бил типично селски – там приоритетно се е прокрадвал благодарение на Дунава и полъх от Европа.

Тази тъга по отминалото се чувства във всеки негов пейзаж или портрет. В края на септември в столичната галерия „Лик“ се откри поредна негова изложба. Интересът към нея е огромен, радва се за своя приятел галеристът арх. Людмил Киров. Домакинът на изложбата е спокоен, че авангардното в изкуството няма да победи окончателно романтизма.

"Завръщане от пазар"
„Завръщане от пазар“

За отстояването на човешкото и българщината Иван Манойлов е сравняван с Константин Щъркелов. Самият той, далеч от тщеславието, казва: „Не можем да усещаме по друг начин нещата освен като българи“. Затова не спира да рисува ту възрожденски портрети, ту седянка на баби, ту бита на селския човек.

В новата му изложба откриваме чудесни портрети на врачка и на просяк. От галерия „Лик“ поясниха:

„Те са му като талисмани. Сред тях, героите си, е срещал и много стойностни хора. Бизнесмен приоритетно си купил картина на просяк, за да му напомня всеки миг какви са превратностите на живота. Оттогава Иван Манойлов има във всяка нова изложба подобна картина и тя винаги се изкупува приоритетно.“

Изложбата ще бъде отворена за посещение до 15 октомври, а любителите на изкуството могат да очакват идния април и юбилейната ретроспективна изложба на Иван Манойлов по случай 80-ия му рожден ден.

Comments

comments

Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Facebook Google

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*