Людмил Рангелов е сред най-известните адвокати в страната. Работи по нашумели и сложни дела. Сред известните му клиенти е и самият Сретан Йосич. Твърд противник е на така наречената „полицейска регистрация“, която според него нарушава основни човешки права.
Людмил Рангелов е и категоричен противник на идеята да се премахне тайната върху архива и кореспонденцията на адвокати и нотариуси. Тя се лансира в доклад от работна група прокурори, следователи и външни експерти, които са анализирали делата за корупция от 2007 до февруари 2013 г.
– Г-н Рангелов, какви последици би имало, ако се приеме предложението на магистратите, които предлагат като част от борбата срещу корупцията да се премахне тайната върху кореспонденцията и архива на адвокати и нотариуси.
– Широката публика трудно може да разбере за какво точно става въпрос така, както е формулирано това предложение. Специално за адвокатурата означава да се отнеме сърцевината на нейната независимост, на суверенитета й. А тя именно поради това е фактор в системата на правораздаването. Информацията, която адвокатът придобива и се разменя между него и клиента, е неприкосновена. По никакъв начин никой не може да я контролира и използва за каквато и било законова цел.
Адвокатската кантора не може да бъде претърсвана, не може да се изземват документи, не може да се следи електронната поща и друг вид кореспонденция. Адвокатът не може да бъде разпитван за факти и обстоятелства, които са му станали известни във връзка с професионалните му ангажименти. Разбира се, че всички тези забрани за намеса в автономията на адвоката отпадат, когато той извърши престъпление. А сега се опитват под един благовиден предлог за борба с престъпността и корупцията в частност да открехнат вратата на адвокатската тайна. Открехната и отворена врата обаче са синоними. Адвокатът няма имунитет, но унищожаването на неговия суверенитет е много опасно, то е недопустимо и не подлежи на коментари и обсъждане.
– Вярвате ли, че такова предложение може да се узакони?
– За да се узакони, трябва да мине през парламента, а времената са много смутни, интересите на депутатите са разнопосочни и в сегашната бъркотия всичко е възможно. Сигурен съм обаче, че ще има категорична реакция от европейската адвокатска общност, ако това стане. В закона е записано, че на адвоката се дължи уважение и съдействие като на съдия. Един съдия има имунитет, той, както прокурорът и следователят не могат да са отговорни, за това, което вършат във връзка със своята работа, освен ако не е престъпление. Така и адвокатът има имунитет, макар и на по-ниско, законово, а не конституционно ниво. Промяната, която се предлага, е маскирана като борба срещу корупцията, но всъщност ограничава правата на адвоката, а оттам и на гражданите. Същото се отнася и за нотариусите, но те работят с по-малък обем от информация, докато при нас интересите са във всяка възможна посока на живота.
– Противник сте и на полицейската регистрация. Може ли човек да й се противопостави?
– По-точно съм противник на полицейската регистрация при тази редакция на Закона за МВР от 2006 г. На практика гражданинът не може да й се противопостави, ако е привлечен като обвиняем за умишлено престъпление от общ характер, дори то да е неплатена издръжка за два и повече месеца или шофиране в нетрезво състояние. Често ние не можем да обясним на клиентите си защо ги отвеждат да им вземат отпечатъци, да ги фотографират с табелка на врата и да им вземат ДНК-материал. Това е унизително.
– Какво включва тази регистрация?
– Пълен набор лични данни, включително ръст, цвят на очите, ЕГН, месторождение, но още и дактилоскопиране и фотографиране. Изземват се и образци за ДНК-профил, когато това е необходимо, но преценката за това се прави от същия полицейски орган, който разпорежда извършването на регистрацията. Освен това лицето се фотографира в профил и анфас с табелка на врата и с номер. При това не се изисква неговото съгласие, а що се отнася до ДНК-материала, обвиняемите са длъжни да го предоставят, а при отказ се изземва принудително с разрешение на съдия.
– Има ли възможност за отказ?
– На практика гражданинът няма вариант да се противопостави. Законът казва, че е задължителна за всички, на които е повдигнато обвинение. Сега наскоро и Цветан Цветанов стана жертва на тази полицейска регистрация, след като и срещу него бе повдигнато обвинение. А той бе основен радетел на налагането й.
– Как след това става снемането на полицейската регистрация?
– Това става, след като наказателното производство е прекратено, когато има влязла в сила оправдателна присъда и когато лицето е освободено от наказателна отговорност. За да я снемеш обаче, трябват неимоверни усилия. Вместо това да става по инициатива на органа, който ти е направил регистрацията, това става по инициатива на регистрирания.
Няма обратна връзка – нито по отношение на оправдателните присъди, нито по прекратените производства. Няма такъв случай, на някого да е снета регистрацията, защото в полицията са научили, че е прекратено наказателното преследване в досъдебна фаза или има оправдателна присъда. Трябват страхотни усилия, за да се премахне. Получаваш писмо, че тя е снета, но няма гаранция. Как е унищожен ДНК-материалът, при положение че той влиза в специална банка? Как са унищожени дактилоскопските листове? Не съм убеден, че се прави.
– Защо се съмнявате, че се заличават тези следи?
– Има много случаи, когато при задържането на едно лице веднага излиза и полицейската регистрация, която официално е закрита. Самият закон много двусмислено се е произнесъл какво представлява заличаването на полицейска регистрация и не дава възможност за контрол. От закона става ясно, че информацията остава в автоматизираните системи за целите на статистиката.
Когато се поиска справка, същата тази статистика вади данните. Нека някой да покаже една официална заповед, че в резултат на искане са премахнати отпечатъците от дактилоскопната картотека или че е унищожен материалът от банката за ДНК-профили.
– Може ли да се използват тези данни за рекет?
– Разбира се, че има възможност да се подхвърли по адрес на някого, че има полицейска регистрация и да се изнесе информация за това. Тогава как ще реагират неговите партньори – естествено с подозрение. А човекът може да не е извършил нищо, а може да е регистриран за неплатена издръжка или шофиране в нетрезво състояние, както казах преди малко. Затова е наложително със законова промяна поне да се ограничи кръгът от случаите, при които се прави полицейска регистрация.
cialis buy online