Протестите този път изкарват на улицата все повече и повече хора.
Нещо неочаквано и за социолози, и за политолози. И, разбира се, за политиците.
След продължила близо десетилетие политическа апатия, електоратът надига слава, за да изрази недоволство от досегашните „плодове“ на демокрацията.
Дотук добре. Но какво по-нататък?
Дали няма да стане същото, както с февруарските протести.
Беше ясно как ще се развият нещата. Протестиращите влязоха в капана на политическата класа: клъвнаха на въдицата за участие в обществени съвети и незнайно какви още смехории, стъкмиха партии, уж да спечелят мнозинство в парламента.
И какъв е резултатът – никакъв!
Поредната спечелена битка от политическата олигархия срещу гражданското общество!
(Не случайно употребихме понятието „политическа олигархия“. Какво представлява тя – е тема на отделен и специален разговор.)
Какъв ще е резултатът от тези протести?
Както вървят нещата – същият!
Тогава си отиде Бойко Борисов, за да дойде Станишев.
Сега ще си отиде Станишев, за да дойде отново Бойко Борисов. Или някой друг пак от тази, една и съща, политическата класа.
Но това няма да промени нито нея (политическата класа), нито ще отслаби господстващите й позиции в държавата. Само ще приспи за известен период от време общественото напрежение. И толкова. До новите протести.
Такава е истината!
Защото протестиращите рано или късно се хващат на въдицата на политиците, за да бъдат употребени за политически цели, или някой да яхне протеста или недоволните да бъдат забаламосани с уж някакви промени или отстъпки, което е все същото.
Дали на някого от протестиращите му е достатъчно ясно как трябва да функционира гражданското общество, за да бъде това функциониране ефективно и да влияе осезателно върху политическата класа? Засега отговорът на този въпрос е по-скоро риторичен.
Мая Манолова щяла да преговаря с представители на протестиращите; това или онова министерство ще прави обществен съвет за не знам какво си. Вече се наложи и понятието „гражданска квота“.
Дрън дрън!
Всичко това са уловки на политическата класа.
“Гражданска квота“ или Обществен съвет към министерството – това не са присъщи атрибути на гражданското общество, а на политическата и/или на държавно-административната система. И са само средство за притъпяване на истинското, същинско гражданско въздействие.
ВИЖ ВИДЕОТО:
Be the first to comment