Само за един от бившите си съпрузи Лили Иванова казва топли думи, теглейки чертата на любовните си връзки. Това е композиторът Иван Пеев. С него живее от средата на 60-те до 1971 г., когато се залюбва с Янчо Таков.
На малцина от официалните и неофициалните любими днес Лили Иванова може да позвъни. Естрадната легенда обикновено приключва връзките си със скандал и необратимо. Ако е вярно, че времето лекува, то стопени ледове певицата има само с музикантите Здравко Радоев (с него не стига до брак) и Иван Пеев.
От 90-те години насам изпълнителката подпомага финансово своя бивш благоверен Иван Пеев. За да запазва достойнството му, тя не оповестява този свой личен жест колкото и да е епизодичен. Авторът на нейния хит „Без радио не мога“ получава съгласието й да включи нейни изпълнения в свой авторски компактдиск, издаден наскоро. Това също е изключение.
Нещо повече, певицата пази добри спомени и за свекъра си, носещ също името Иван Пеев, и свекърва си Султанка Пеева, и двамата са уважавани музиканти, които се отнасят с разбиране към чувствата на сина си, хлътнал по певица от т.нар. лек жанр. Така Лили прави първите си сериозни стъпки за установяването си в София, при това във фамилия от сой. Идвайки от Кубрат, бъдещата естрадна легенда има брак в Перник със свой колега лекар. А битовите условия за живот били направо селски. Прохождащата изпълнителка трябвало да пере на двора в леген.
Съвсем друг е произходът и пътят на Иван Пеев. Баща му е професор по солфеж в Музикалната академия, майката – педагог по цигулка. Синът се занимава с музика от тригодишен. Любимият му инструмент в тези години е цигулката. Талантът му се предава по рождение, но музикалното възпитание също е солидно.
Иван се подготвя в интернат за надарени деца. Завършва с отличие Софийското музикално училище а след това и Музикалната академия – в класа на проф. Владимир Аврамов. Младият цигулар става лауреат на Общобългарски конкурс за певци и инструменталисти, на международни фестивали в Берлин и Букурещ.
Многообещаващата му кариера е прекъсната по здравословни причини. Тогава Пеев-младши се насочва към т.нар. естрадна музика, която се превръща в мода през 60-те години. Той става пианист и ръководител на състави за забавна и танцова музика. Мълвата от 60-те му приписва захлас по Лиана Антонова, кралица на суинга със зашеметяващ сексапил.
Любовта му обаче била обречена, защото сърцето на Лиана било заето.
Така по време на гастрол в Белград пианистът се влюбва в младата певица Лили Иванова. Тя вече има издадена плоча в Румъния, но амбициите й са да се наложи и в България. Кумува им Лидия Станчева от Концертна дирекция, на чиято закрила се радва смуглата изпълнителка от Кубрат. Скоро те създават свой състав, наречен „Черните перли“, и тръгват по нескончаеми турнета.
Именно съвместно прекараните часове заедно на сцената и в личния живот изхабяват връзката. В началото на 70-те музикантът залитва по чашката, а певицата – по сина на Пеко Таков. Според общи познати разпадащият се брак преминал в същинска агония. Приключването й било облекчение и за двамата. Дори Господ не пожелал бившите любими да се радват на поколение. Спонтанен аборт в провинцията остава певицата завинаги без деца.
Следващата връзка на Иван Пеев е с още по-младата певица Светла Стоева, нашумяла през 70-те. Двамата създават семейство и им се ражда син.
Майката се посвещава на неговото отглеждане за сметка на музиката. През 70-те и 80-те години Иван Пеев става редактор във фабриката за грамофонни плочи „Балкантон“. На същата длъжност се мести в Националното радио, където до 1989 г. и няколко години след това отговаря за новопостъпилата продукция български песни. Там се и пенсионира. Пенсията му не е по-различна от тази на всеки обикновен нашенец. Затова и Лили тайно му помага.
Наскоро Пеев оповести с възмущение, че не е взел нито стотинка от своите песни, които в Русия изпълнява Филип Киркоров от 20 години насам. Композиторът смята, че би могъл да живее сносно от авторски отчисления, но проблемът е, че става въпрос за продукция в минало време.
Любопитна за статистиката подробност е, че една от последните грамофонни плочи на български творец, издадени в братския някога СССР, е именно на Иван Пеев. В нея са включени песни като „Бързаш – няма време“ в изпълнение на Васил Найденов, „Накъдето ми видят очите“ на дует „Ритон“, „Сватба“ – Панайот Панайотов, „Очите“ -„Трамвай №5″, и др. Съветската фирма „Мелодия“ я издава на руския пазар през септември 1989 г. На обложката се четат ласкави и биографични думи за автора от… Филип Киркоров, който в онези години още търси своето място под слънцето.
ВИЖ ВИДЕОТО:
Коментирай първи