Местните хора от племето калоло наричат могъщия водопад Мози-Оа-Туния, което означава гърмящ пушек. Името е наистина много подходящо, тъй като грохотът на падащата от 100 метра вода е подобен на гръмотевичен трясък по време на буря. А завесата от милиардите капчици вода създава илюзията за пушек. Затова гледката е мистериозно обвита в мъглива завеса от падаща вода. Облаците от пръски се издигат до 400 метра, които вятърът разнася и оросява буйната растителност наоколо. В средата на XIX век шотландският изследовател Дейвид Ливингстън попада на величествената гледка и нарича водопада Виктория в чест на английската кралица.
Той е най-големият в света и се разстила на границата между Замбия и Зимбабве на 1000 метра надморска височина, между горното и средното течение на река Замбези. Широк е 1,7 километра и е висок около 107 метра. Виктория е два пъти по-широк и по-дълбок от Ниагарския водопад. Всеки ден около 550 милиона куб. м вода се сгромолясват в каменна клисура, замъглена за човешките сетива.
Грандиозният водопад е част от два национални парка и е в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. Освен това е обявен за едно от Седемте природни чудеса на света.
Врящото гърне на Дявола
Дяволският басейн се намира на ръба на Виктория. Скалният парапет защитава посетителите от помитащата сила на водата и позволява на дръзналите да се потопят в него хора да се доближат максимално близо до разгневената вода и да видят с очите си великолепните дъги, образувани от пречупените през пръските слънчеви лъчи. Ако държите да скочите и да се гмурнете в басейна на ада, трябва да изчакате сухия сезон – в месеците между септември и декември, когато прииждащата вода няма да ви повлече басейна и да ви завлече незнайно къде.
Зелена летаргия, посипана от млечни облаци
Специално изграденият през 1900 г. мост Виктория Фолс е построен, за да могат посетителите да се насладят на невероятното съчетание между противоположностите на ландшафта. Изключителната панорама обхваща летаргичните тъмнозелени води на Замбези, грандиозната вряща млечна пеяна на водопада и хипнотичното лежерно движение на смарагдовата тропическа гора.
Любителите на силни усещания имат възможност да прелетят с делтапланер над величествените падащи води. Смелчаците могат да се доближат до пенещите се води в основата на водопада със сал. Тези, които имат нужда от допълнителен адреналин, могат да опитат различни възможности за водни спортове, скално катерене и спускане, За по-предпазливите се предлага разходка с вертолет.
Не принасяйте антилопите в жертва
Преди мисионерите да стъпят в тези екзотични територии, местното население е хвърляло антилопите импала във водите на водопада, за да омилостивят боговете и да измолят от тях дъжд. Днес грациозните животни спокойно подскачат сред тропическата растителност. Те даже могат да пъхнат муцуните си в ръцете ви, ако преценят, че имате нещо добро за хапване. Съвременните закони за убийството на тези грациозни животни са безпощадни и бракониерите се наказват с дългогодишен затвор, а в някои случаи дори и със смърт. Невероятната пищна флора е внимателно подкастрена. Грижливо оформените пътеки и местата за почивка са естетично вградени, без да нарушават естествения растителен екстериор.
Обичайният туристически маршрут започва със 77 стъпала, стигащи до нишата, наречена „Креслото“. Водопадната пелена също е разделена на части, които носят отделни имена – Водопадът на дъгите, Дяволският водопад и Източният катаракт. А пътеката, която се вие на ръба на бездната, дава възможност на туристите да станат част от яростната стихия на падащата вода.
ВИЖ ВИДЕОТО:
Коментирай първи