Специалистите ни предупреждават, че българинът поема средно около 10 килограма вредни добавки годишно. Тези добавки са предпоставка за високата смъртност сред населението у нас.
Те предизвикват рак, сърдечно съдови проблеми и инсулт. Хората ги приемат заедно с храни и напитки, като повечето от тях са безобидни в малки количества, но с натрупването в организма те се оказват опасни за нашето здраве, алармират технолозите. Повечето производители влагат в техните продукти подобрители за по-добър търговски вид, отлични вкусови качества и по-ниска себестойност, затова и са предпочитани пред използването на по-модерните технологии, с които би могло тези добавки да се намалят до минимум. За това експертите призовават за по-строг и ефективен контрол върху Е-та у нас.
Често на пазара в България можеш да попаднеш на ягодов сладолед, в който няма и частица от ягоди или лютеница, в която доматите и чушките липсват. Тези продукти са рожба на умело боравене с големи количества добавки – овкусители и оцветители. Производителите се оправдават, че често им се налага да използват подобни химикали за по-голяма трайност, атрактивен външен вид и конкурентоспособност на пазара.
Но дали това трябва да става за сметка на здравето на потребителите? Питат експертите. Според Валентин Бъчваров, шеф на Института по криобиология и хранителни технологии, годишно българинът консумира над 10 килограма добавки годишно, което може да се окаже пагубно.
В момента от 1420 Е-та, които са одобрени от ЕС ще бъдат ревизирани. Затова е необходимо и България да предприеме подобна мярка, смята Бъчваров. Според него даже например Е123 е забранена в Австрия. Химията в храната даже създаде нова професия „дизайнер на храни” – човек, който прави продукта най-атрактивен за консуматорите.
ВИЖТЕ ВИДЕОТО:
http://youtu.be/pWGRxGIaMuU
Be the first to comment