Преди години: Стражар пазел дамите на плажа във Варна от похотливци

Морските бани във Варна

  Всеки има в старите семейни албуми поне една снимка, където мустакат дядо се е снимал в морето със запретнати крачоли на панталоните, но с шапка и вратовръзка. Понякога до дядото, видимо засрамена, се „кадросва“ и половинката му, с рокля или по комбинезон с измокрени и увиснали краища…

Някога пясъчната ивица на брега се е използвала само за разходки и всеобщо дамско захласване към морската шир и лунната пътека нощем, а и самата дума „плаж“ е френска (означава пясъчен бряг – б.а.), тъй че май именно палавите

Димо Казасов

французи са изобретили плажните наслади. А когато на морето почва да се гледа като на курорт, Варна е първият и дълго време -единствен. Куражлиите да влязат в морето са нарядко, главно мъже. За тях строят кабинки от дъски или тръстика, за преобличане. Ето какво пише писателят Димо Казасов за онези времена: „Варна беше най-рядко посещавания от софиянци курорт, и то не за слънцето и баните, а за морския пейзаж. Хората не се излагаха на слънце тъй като това се считаше, от една страна, за вредно, а от друга – неприлично за мъжете и абсолютно забранено за жените…“

През 1909 г. във Варна се изсипват неочаквано около 200 французи, организирани курортисти. Те обаче не идват заради морето. Интересували се от единствените в света „Побити камъни“, както и от Девненските карстови извори. Ха-ха-ха! С времето интересът към „морските бани“ се засилил и тогава на плажа възникнали две отделни територии, наречени „женска баня“ и „мъжка баня“. Те били на голямо разстояние една от друга. Над забити в морето релси била изградена платформа, а върху нея – сковани кабинки от дъски. Къпането ставало само в басейна, ограден от релсите. Навътре в морето е осмелявали да навлязат само опитни плувци.

В началото на пътечката към „женската баня“ стоял тражар, чиято униформена фигура и пушка възпирали мъжете, склонни да се „объркат“ къде им е мястото, за да плъзнат лаком поглед към разголените курортистки. Всъщност за какво разголване става дума? Димо Казасов разказва за дамкия плувен костюм: „Той покриваше абсолютно цялото тяло, а при врата, глезените и китките на ръцете се привързваше с ширити“. Чак след Първата световна война плувните женски костюми станали малко по-тънки и по-свободни: римерът, който няколко горди и смели софиянки дадоха, като излязоха да се къпят в открито море в опънато по тялото им майо, бе посрещнат с упреци и негодувание от всички страни… Радостта, която освободеното тяло изпитваше от ласките на слънчевите лъчи и на морския зефир, се наричаше отвратително, срамно и развращаващо удоволствие“.

Смесен плаж? Неее, и дума да не става! Няма все още спасители. Тук му е мястото да кажем, че първият морски спасител е жена – Христина Хранова, акушерка по професия и запалена състезателка по плуване, тя изпреварва дори и на 50 години опитни плувци морячета! Постепенно и срамежливо „женският“ и „мъжкият“ плаж се приближават един до друг, разделени от опънато въже. Покрай въжето отново крачел непреклонният стражар. По-късно било изобретено дори нещо като мостче над пясъка, върху което стражарят с пушката е имал по-добра видимост към нарушителите на реда и морала. През 1927 г. във Варна се случва нещо
изключително скандално.

Изглед от плажа

По това време морските бани вече са мода, лекарите ги препоръчват за какви ли не заболявания. Построени са и Новите минерални бани, които привличат хиляди гости както от страната, така и от чужбина. Било 17 юни. В мъжката част на плажа се появил помощник-кметът на Варна. Някой е пошушнал на чужденците кой е той и те мигновено го заобиколили, изразявайки шумно своето недоволство – как така техните жени ще скучаят далече от погледа и компанията им? А те самите защо да се лишават от близостта на половинките си? Не може ли една част от мъжката територия да бъде обособена за смесен плаж, както е навсякъде в модерните западноевропейски курорти? Чули се дори гласове, които в прав текст предупредили „началника“, че ако тук не се открие смесен плаж, те ще се прехвърлят в румънския курорт Кюстенджа, като предупредят и близките си да не идват тук… Помощник-кметът се поколебал, но в крайна сметка отстъпил и… още същия ден Варна се сдобила със смесен плаж. Събитието предизвикало бурни

Христина Хранова

протести, спорове, обвинения и заплахи в цялата страна. Пресата луднала. Почтени съпрузи и бащи питали как сега ще пускат без страх съпругите си и дъщерите си на курорт? Близо 1500 варненки, предвождани от свещеник, се изказали против смесените плажове с твърдението, че те сеят поквара и предлагат срамни съблазни. Група спортистки веднага им опонирали с думите: „като ценим високия морал на попа и бабичките във Варна и уважаваме техните възгледи, ние апелираме към спортистките от цяла България да протестират против тази пречка за физическото ни развитие, като ни лишават от удобството на кулата и треньори в така хубавите варненски бани“. Приятелки от софийския квартал „Три кладенци“ ги подкрепили горещо. Но… всяко чудо – за три дни.

В края на лятото споровете стихнали, а и нали „ женският“ плаж бил запазен, какво толкова. Варна хубавеела, жителите й вече били 60 хиляди. Морската градина будела възхищение, появили се модерни хотели, търговците се радвали на бързи и лесни печалби. На плажовете сложили люлки, появили се лодки за разходка. Ето как описва един пловдивски журналист гледката: „Току-що пристигна цял един пансионат. С шум момичетата се разсъбличат, тургат еднообразни комбинезони и започват да се гонят из пясъка. Картина мила и достойна за възхищение от всички стари ергени!“

ВИЖ ВИДЕОТО:

похотливци

Comments

comments

Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Facebook Google

Коментирай първи

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.


*