Финансовият министър Симеон Дянков пусна поредния блъф за увеличение на бюджетните заплати два месеца преди да внесе бюджет 2013 г. Той изчисли, че средното увеличение за чиновниците ще бъде 20%, като само за финансовото министерство заплатите се качват от 1 август средно с 27%.
Министърът чистосърдечно заяви, че това увеличение идва от вкарването в основната заплата на странични приходи, които досега са били „тихичко раздавани“. Той има предвид приходите на отделните ведомства от допълнителни административни услуги, такси, приходи от концесии и налагани глоби. Симеон Дянков обаче пропусна да обясни, че това де факто не е никакво увеличение на заплатите, защото държавните чиновници и сега си взимаха тези пари под формата на допълнително материално стимулиране – прословутото ДМС. Типичен пример в това отношение са служителите на Националната агенция по приходите и агенция „Митници“. Там на всеки 3 месеца се раздаваха ДМС-та в размер на една допълнителна заплата, което е увеличение върху основната с 30%. Сега тези ДМС-та вече ще влизат в основната заплата и ще се раздават „на калпак“.
Естествено, върху тях отново няма да се начисляват осигуровки, като чиновниците продължават да са най-привилигированото съсловие, защото държавата им плаща за пенсия и здраве.
Влизането на ДМС-тата в основната заплата поставя под въпрос системата на бонуси, която е залегнала в новия модел на заплащане на държавния служител, която е в сила от август. Според него отделно от основните заплати служителите ще имат право на до 80% бонуси от годишната си заплата, но общо не повече от 30% от фонд „Работна заплата“ за съответното ведомството. Тези бонуси де факто в болшинството от случаите идват именно от по-добрите резултати, като повече събрани данъци, повече разкрити данъчни или митнически престъпления. Но те вече са в основната заплата и явно финансовият министър ще трябва да измисли нови критерии за даване на бонуси. Той трябва и да обясни на чиновниците, защо се връща пълната уравниловка – един и същи пост и ранг в отделно ведомство ще получава еднакво възнаграждение. Независимо от конкретната сложност на задълженията и конкретните отговорности.
Естествено, държавният служител и при сегашната ситуация е в пъти по-добре от частника. За частните фирми остава да пият една студена вода, защото единственото нещо, което се предвижда за тях в бюджета, като вдигане на доходите, е символичното увеличение на минималната работна заплата. Тя ще се качи с 20 лв. от 290 до 310 лв., като не бе уважено искането на синдикатите за увеличение поне до 330 лв. Минималната работна заплата обаче има отношение единствено за някои социални плащания, а може да повлияе и за увеличение на най-ниските осигурителни прагове.
Пенсионерите също ще чакат подаяние, което ще получат предизборно – през май 2013 г., когато пенсиите ще бъдат увеличени с по 8%. Стопанската камара още от сега реагира остро срещу идеята да бъде даден по-висок процент на по-ниските пенсии, но финансовият министър обикновено си прави каквото си поиска.
ВИЖ ВИДЕОТО:
Коментирай първи