В навечерието на третата годишнина от управлението на ГЕРБ убедено твърдя, че от организираната престъпност по-страшна е само организираната посредственост. Лицето на тази посредственост е Бойко Борисов, седнал на премиерския стол с пожарникарска диплома, но със самочувствие на академик. Този човек е пример за властваща посредственост, която мачка другомислещите, поучава умните и е модел за подражание на себеподобните.
След бездарното му управление хазната ще е празна, но главите на хората ще са пълни с бисери на скудоумието. Един от тях е с мирис на газ и нищо чудно заради него Борисов да бъде запомнен като газовика на републиката.
Ако се направи класация за най-странната международна проява, варненската среща на премиерите на България, Катар и Турция ще е на едно от първите места. Никой не разбра защо поканихме едновременно емира на Катар шейх Хамад бин Джасем ал Тани и турския премиер Ердоган. Официалното обяснение за тристранния формат се въртеше около интерконекторната газова връзка с Турция доставките на втечнен газ от Катар и изграждането на магистралата „Русе – Свиленград“.
В крайна сметка срещата завърши с провал на първите два проекта и мъгляви полуобещания за третия. Забравил какви ги говореше някога, Борисов изплю камъчето с това признание: „Интерконекторните връзки с Турция са далеч от реалността. Турция може да доставя газ на България само при критични ситуации“.
Въпреки обещанията и катарският газ се оказа въздух под налягане, защото катарските газовици изобщо не включвали България в експортните си планове. Рентабилността пък на скоростната отсечка „Русе – Свиленград“ тепърва ще се обсъжда на експертно ниво, което си е чисто малоумие. Защото в цивилизования свят премиерите не вземат решения за големи транспортни проекти, преди да са чули експертите. Понеже при ГЕРБ всичко е с главата надолу нашите експерти са лукови глави, а главата на Борисов е компетентна за всичко.
За да видим хаоса в премиерската глава, нека припомним воаяжите на Борисов в Катар и Турция. През март 2010 година той посети Катар, за да осигури втечнен газ от емирството. Точно след две години, през март 2012-а, Борисов пак бе в Катар и нацията дори повярва, че танкерите с газ вече пътуват към Черно море. Още тогава експертите предупредиха: пазарът на природен газ у нас не е толкова голям, за да оправдае такава скъпа инвестиция.
Седмица след катарската визита, при която падна главата на енергийния министър Трайчо Трайков, премиерът кацна в Анкара и на 20 март подписа декларация за изграждане на междусистемна газова връзка. На съвместното заседание на двете правителства Борисов и Ердоган определиха газовия договор като „огромен успех, имащ ключово значение за енергийната сигурност“.
Заразен от Бойковата логорея първо да говори, а после да мисли, Ердоган обеща: „Ще направим нужното, за да не изпитва България притеснения при доставките на природен газ“. Борисов също се изхвърли и отсече: „Изграждането на газова връзка се договаря отдавна, но сега лично колегата Ердоган се ангажира да задвижи проекта, за което горещо му благодаря“…
Внимателно изгледах пълния запис на пресконференцията на тримата премиери в Евксиноград и бях шокиран с каква лекота Борисов загърби проектите си за катарски газ и газова връзка с Турция. Два дни по-късно Делян Добрев реши да измие премиерския срам и заяви пред БНР, че ще създадем съвместна компания за изграждане на газов коридор с Турция, но турски газ ще имаме чак след 2018 година. Сиреч, когато Бойко ще е в Банкя или в Софийския централен.
Апропо, къде се изпариха премиерските бълнувания за внос на втечнен газ от Азербайджан? Който трябваше да преминава по несъществуваща тръба между азери и грузинци, да се товари на танкери от липсващ газов терминал на грузинското пристанище Поти и да се доставя в нищо неподозиращите Варна и Бургас…
Господи, каква мъка е да си премиер, а да си учил за гавазин!
Вместо газовите му гафове да го приземят и поне малко вразумят, Борисов влезе в нова авантюра. Ден преди срещата във Варна „Стандарт“ лансира изпреварваща информация с подкупващото заглавие „Шейхове идват за злато“
Позовавайки се на сигурни източници, официозът написа, че ще допуснем катарската компания Qatar Mining да извършва проучвания за злато и така ще се превърнем в Клондайк. На следващия ден икономическият министър Делян Добрев подписа меморандум с фирмата, но никой не уточни, че става дума за златодобив. В този момент Борисов и катарският му колега си говореха нещо на ухо. Може би за световните цени на златото и премиерските комисиони.
След ужасяващия договор с канадската фирма „Дънди Прешъс“, годишно изнасяща концентрат за 400 милиона, но подхвърляща ни концесионна такса от 5 милиона, златната сделка с Катар е поредната мръсна афера в златодобива. И ако опозицията не поиска дебати за златния договор, ще се съглася, че България е Клондайк, но не за бедния ни народ, а за хищни златотърсачи от Канада и Катар.
Споменах бедните българи и ще ги зарадвам, че скоро ще забогатеят. Емирът на Катар великодушно обеща да вложи на депозит в Българската народна банка 200 милиона долара. „Това е доказателство за нашата сериозност“, каза шейхът, но пропусна най-важното: колко е лихвата, която БНБ ще му плаща по депозита
Веднага си направихме труда и писмено зададохме на БНБ този въпрос. Ала докато чакаме отговора, ни обхвана подлото съмнение, че Катар иска да печели от българските лихви. И друго притеснение имаме: не са ли тези 200 милиона скрита аварийна помощ за фалиралата България?
Ако катарските газови мечти бяха обречени в зародиш, а златната концесия и депозитът в БНБ обогатяват шейховете, турската печалба ще е по-голяма. Самият Ердоган призна, че главна тема в тристранните разговори бил язовирът на река Тунджа, който в турските документи фигурира под името „Суакаджа“.
Тук ще върна лентата на времето, за да освежа паметта на бързо забравящите: през ноември 2010 година турският министър на водите повика посланика ни в Анкара и остро постави въпроса за изпълнението на проекта. С тон на господар министърът припомнил на Красимир Тулечки поетите от Борисов ангажименти за язовира и настоял българската страна да ускори старта на строежа.
Дългогодишни дипломати в турския отдел на МВнР, които още не са уволнени като ченгета, ще ви кажат, че силно желаният от Анкара язовир е неизгоден за нас, поради което вече 35 години отлагаме проекта
Турците настояват язовирната стена да е до село Маточина, където река Тунджа преминава от българска на турска територия. Язовирът трябва да напоява голяма площ около Одрин и Къркларели и ще помогне за отводняване на плодородните земи в района. Макар че разходите за строежа ще са поделени, печалбата за България е почти нулева. Въпреки това Бойко паша гарантирал пред Ердоган, че лично той ще пререже лентата на язовирната стена.
По време на варненските разговори Катар внезапно пожелал да участва в градежа на язовира. Тази изненадваща намеса поражда съмнения и едно от тях е дали Турция не ни извива ръцете чрез Катар, подкупващ ни с данайски подаръци от злато, банкови депозити и магистрала за турски тирове? И защо не казват предвижда ли се прокопаване на тунел под Стара планина, или ще се ползва Хаинбоазкият проход? Защото, няма ли тунел, това с нищо не подобрява пътната мрежа на България.
Има ли Борисов смелостта и компетентността да отговори на тези въпроси?
НЯМАМ ДУМИ.МУТРАТА РАЗПОЛАГА С ДЪРЖАВАТА КАТО С БАЩИНИЯ.ТОЗИ НЕЩАСТНИК ТРЯБВА ДА СЕ ОЗАПТИ.СТАВА СТРАШНО!