Той е нисък на ръст, с малък недъг в лявото рамо. Външният му вид е незебележим в тълпата – фигурата му излъчва невзрачност. Тъмните му очи са плахи и често зачервени – погледът му отбягва погледите на околните.
През 1908 г. софиянецът Сократ Алберт Кришвенг сключва брак с Елена от Самоков. Раждат им се две деца – Александър и Райна. След малко повече от година Сократ забягва в София, оставяйки жена си и децата. В столицата Кришвенг се запознава с Вангелия Юрданова и заживява незаконно с нея. Нито Вангелия подозира, че Сократ има съпруга по закон и Божия воля, нито Еленка знае за връзката на съпруга си в София.
Междувременно Кришвенг успява да си издейства назначаване като надзирател в Десета местна военна болница в столицата. Там пък се запознава с една от санитарките – Тинка Николова. И лудо се влюбва в нея! Жената била праведна и набожно благопристойна и не откликвала на чувствата на Кришвенг. Тинка научила за съжителството на Сократ с Вангелия и не искала да разваля „брака“ му с нея. Похотливецът усетил това и скроил хитър план за премахването на софийската си изгора.
Една вечер Кришвенг се връща вкъщи замислен. На въпроса на Вангелия какво му е, той отвръща, че е злоупотребил с огромна сума пари в болницата – 15 000 лева. Бил много притеснен и очаквал далаверата му скоро да бъде разкрита. Влюбената Вангелия веднага предложила на Сократ да избягат заедно в чужбина. Той въобще не се надявал на такъв идеален развой на събитията. Окуражен и ентусиазиран, изложил на софийската си изгора специален план за действие. Наивницата съвестно се съгласила.
Кришвенг я накарал да напише две писма – до него и до майка си. Вангелия в тях съобщава, че е задигнала 15 000 лв. от Сократ и затова се налага да избяга в Сърбия.
Кришвенг пък трябвало да покаже тези писма на властите и да обвини Вангелия, че го е ограбила.
Докато жената пишела писмата, Сократ й казал, че 15-те бона са закопани в Малинов дол и непременно се налага да ги извадят преди заминаването на Вангелия за Сърбия. С тези пари двамата трябвало да заживеят щастливо там. Тя веднага се съгласила. Двамата вземат лопата и мотика, и заминават да търсят парите на посоченото от Сократ място. Като стигат до него, той казва, че е много изморен от работата си в болницата през деня и кара Вангелия да копае и да търси торбата с банкнотите. Жената трескаво рови в земята в продължение на повече от час, очаквайки всеки миг да открие парите. Тя въобще не си е и мислела, че всъщност копае собствения си гроб. И когато Кришвенг преценява, че ямата е достатъчно дълбока, за да побере тялото на Вангелия, изважда хладнокръвно револвера си и я застрелва в главата. Сократ спокойно взема лопатата и бързо покрива с пръст трупа на възлюбената си.
На следващия ден „вдовецът“ се появява на работното си място в болницата със силно зачервени очи. Намира Тинка и й показва двете писма на Вангелия – до него и до майка й, в които тя заявява, че е откраднала 15 000 лв. и е забягнала в Сърбия. Още няколко дни Сократ се движи из болницата като привидение и на всеки срещнат казва: „Вангелия ме заряза. Избяга с един от любовниците си в Сърбия!“. С тази хитра маневра Кришвенг успява да спечели любовта на Тинка…
Но порядъчността на санитарката не й позволява да заживее със Сократ, без да са женени. Кришвенг е принуден да признае на Тинка, че в Самоков го чака законна жена. „Но – убеждава той младата си изгора, – Бог е навсякъде и ние ще узаконим нашата връзка при турския мюфтия!“.
Любимата склонява и софийският мюфтия венчава Сократ и Тинка, които преди това приемат мохамеданската вяра и променят имената си на Шакир и Айше.
Но мисълта за законната му съпруга Еленка и двете невръстни деца в Самоков не дават мира на младоженеца Шакир. И през 1919 г. той сътворява нов план. Сократ-Шакир наема каруцаря Димитър Цветков да да ги откара до Самоков и да доведат Еленка и децата в столицата. На връщане, близо до Панчарево, Сократ и съпругата му слизат от каруцата и поемат по една пътека да се поразтъпчат. Талигата продължава с децата по шосето. Там, където пътят се сливал с пътеката, Сократ се появил, но сам. Казал на каруцаря, че Еленка отишла при роднини в близкото село и щяла да дойде в София след ден-два. Не подозирайки нищо, Димитър пришпорил конете към столицата.
Няколко дни по-късно тялото на Еленка е открито от панчаревци. То било жестоко съсечено с тесла. Хитрият Кришвенг и този път намерил изход от трагичната ситуация – набедил каруцаря Димитър Цветков за убийството на законната си съпруга и го вкарал в затвора.
Скоро и Тинка-Айше омръзнала на новоизпечения мохамеданин Сократ. За да се отърве пък от нея, я завел на разходка по Горнобански път и там в едни драки започнал да я души. Минаващи хора чули писъците на Тинка, но не могли да я спасят. Все пак успели да заловят убиеца и го предали на полицията.
Срещу Сократ веднага било заведено дело. Прокурорът категорично настоявал за смъртна присъда. Съдът приел аргументите на обвинението и кръвожадният Кришвенг получил от представителите на Темида най-заслуженото си наказание – смъртната присъда. Адвокатът на Сократ естествено обжалвал присъдата и на втората инстанция тя била смекчена – заради децата му Райна и Александър, които според защитата си нямат майка и разчитат само на финансовата помощ на баща си. На „топло“ зад решетките Сократ Кришвенг прекарал седемнадесет години. Едва излязъл на свобода и голямата му жажда за кръв отново се събудила…
През януари 1937 г. Сократ се отбива в бакалничката на леля си Евтимия на столичната ул. „Струга“ 40. Поводът за посещението бил да й върне двата лева, които тя преди време му дала. Лелята взела парите, обръщаъки се към рафта да даде от стъкленицата няколко бонбона за внучето на Сократ, той стоварва с всичка сила върху нея грижливо наточена брадва. Жестокият убиец умело я криел в балтона си. После тихо се промъкнал в задната стаичка, където до печката дремел 85-годишният мъж на Евтимия Иван Здравков. Най-хладнокръвно Сократ съсякъл и него.
След това започнал да тършува из бакалницата за пари, но намерил само няколко лева и дребни стотинки. Ядосан, извергът чевръсто измъкнал от ръката на убития Иван златния му часовник. Бързо написал бележка, че 10 дни бакалницата няма да работи, закачил я на входната врата и изчезнал.
Рано сутринта на следващия ден към магазина се запътила постоянна клиентка. Като видяла бележката на вратата, тя се усъмнила, че не всичко е наред в бакалницата и извикала полицията.
До двата трупа следователите намерили молива, с който убиецът писал бележката, и шивашки метър. По тях имало отпечатъци, но до убиеца полицията стига по друг начин. В участъка се явил златар. Той показал на следствените органи златен часовник, за който платил 50 лв., но му се сторило, че много евтино са му го продали. Явно е откраднат, рекъл на следователите златарят.
Приятели на убития Иван Здравков разпознали часовника и категорично потвърдили, че е негов. Златарят пък идентифицирал продавача на златния часовник – Сократ Алберт Кришвенг. Установено било, че отпечатъците по молива и шивашкия метър са на главореза. Отначало серийният убиец твърдял в показанията си, че съучастници в убийствата в бакалницата са синът му Александър и братовчед му Пенчо Киров. Пред съда Сократ дори развил версията, че заради голям имот отношенията между Пенчо и убитата леля Евтимия били много влошени. Представителите на Темида обаче не повярвали на измислиците му.
На 23 февруари 1937 г. Сократ Кришвенг бил осъден на смърт чрез обесване. Този път присъдата била изпълнена!
Great article.