Тези дни радиожурналистка сподели в ефир, че висш функционер от ГЕРБ й разказал как пиарите обяснявали на Бойко Борисов, че не трябва да казва не знам си какво, защото нямало да се хареса на умните хора у нас. Той обаче троснато отговорил: „Е, какво ме интересуват умните, те са толкова малко, на мен другите са ми важни…“.
Жалко е, но и вицепрезидентът Маргарита Попова влезе в клуба на герберските фараони, които и пет пари не дават за мнението на умните и почтените. Което е необяснимо, тъй като тя е интелигентна жена, при това нелишена от житейски прагматизъм. След като успя за три години да измине пътя на прокурор, правосъден министър и вицепрезидент с петгодишен мандат, учудващо е с каква лекота загърби достойнството си, за да обслужи министър-председателя.
На 15 април вицепрезидентът посети Босилеград и откри Български културноинформационен център. Пред сънародниците ни в Западните покрайнини тя произнесе слово, което завърши шокиращо и за сръбските власти, и за българското правителство. Без да се съобразява с официалната линия на Борисов и външния министър, подкрепящи без никакви условия влизането на Сърбия в ЕС, Попова заяви: „Сърбия не може да стане член на Европейския съюз, ако не реши въпроса с българската общност в Западните покрайнини“.
Още на следващия ден сръбският посланик в София посети МВнР и поиска пояснение за думите на Попова. Логиката на сърбите е проста: на Борисов ли да вярваме, писмено обещал на президента Тадич, че безрезервно стои зад сръбската еврокандидатура, или на вицепрезидента?
От Външно успокояват съседите, че външната политика се движи не от вицето, а от Николай Младенов, а той си остава приятел на Сърбия. В същото време министърът се консултира с премиера и президента и ситуацията се изяснява: Попова се е изхвърлила без да съзнава, че думите й ще получат такава публичност. Че думите й въодушевили топящото се малцинство в Западните покрайнини, където най-после повярвали, че България ще ги брани, това е без значение за Борисов и Плевнелиев – двамата господари на вицепрезидентката. Важното е Бойко да не подразни Белград където има солидно досие за връзките му с балкански мафиоти, на първо място, с лежащия в затвора Сретен Йосич.
Вече шеста година пиша за сръбската зависимост на премиера, но той мълчи и не излиза с опровержение. Макар че може да ме призове пред съда за клевета, той не го прави, защото тогава ще трябва да отворят архивите на МВнР и НРС и да поискат справки от Белградския съд и хърватските полицейски служби.
На 7 май Плевнелиев и Попова отчетоха първите сто дни в президентството на специална пресконференция. На въпроса на ТВ „Скат“ подкрепя, ли изявлението на вицепрезидента в Босилеград, държавният глава отривисто рапортува, че сме за европейската интеграция на всички съседи и няма да се отклоним от тази стратегическа линия. И в нито един момент не спомена, че интеграцията си има цена, че Сърбия първо трябва да прекрати асимилацията на българския етнос и едва след това да получи нашата подкрепа.
Подобна пораженческа позиция изобщо не ме изненадва. И като министър, и като глава на държавата Плевнелиев е досадна латерна на Борисов, послушно суфлираща всяко премиерско безумие. Този човек изгуби личната си чест, когато Борисов го привика в Бояна и набързо му нареди да отива на президентски избори, макар регионалният министър да се кълнеше, че не се блазни от този пост.
Но каква ти чест у човек, който страхливо отказва да отговори на питането ми бил ли е щатен комсомолски секретар, оправдавайки се, че това е личен въпрос, невлизащ в обсега на Закона за достъп до обществена информация.
Попова обаче изненадва и окончателно ни убеди, че политиката е мръсна работа. Защото, след като можеш публично да си плюеш в лицето и после да раздаваш правосъдие и обществен морал, значи си завършен циник. С поразяващо спокойствие се отрече от думите си в Босилеград, но (особено впечатлява усмивката й на неудобния репортерски въпрос. Тази усмивка отправи високомерно послание, което звучеше така: „Кои сте вие, че ми държите сметка какво съм казала и защо си промених мнението?“.
Да си спомним как преди две години един правосъден министър застана на парламентарната трибуна и произнесе адвокатска пледоария, оневиняваща фирмените афери на кандидат-еврокомисарката Румяна Желева. Темата се превърна в основен проблем и при изслушването на външната министърка пред евродепутатите.
Под диктовката на Попова подчиненото й ведомство оповести срамна декларация, в която се твърдеше, че Желева не е нарушила закона, защото единствено в правилника на Народното събрание е записано, че депутатите нямат право на участие във фирми. Това задължение било в сила само за тях и не било съотносимо към българските евродепутати…
А в парламента правосъдната шефка изръси мисъл, която трябва да се изучава като правен абсурд: „Правилникът на НС не е закон. Той обаче е абсолютно задължителен за българските народни представители. Те трябва да го изпълняват така, както изпълняват законите. Законът има действие спрямо всички, но правилниците за Народното събрание нямат действие спрямо всички…“.
Изявени юристи веднага реагираха, че подобна теза е порочна защото правилникът за дейността на Народното събрание е приравнен със закон. Опозицията реши да сезира Конституционния съд за становището на Правосъдното министерство, сполучливо определено като държавна индулгенция за Румяна Желева. Дори парламентарната герберка Искра Фидосова призна, че всички решения и актове на парламента са със силата на закон, но услужливо пригласяше на Попова, че те не се отнасяли за евродепутатите.
Седмица по-късно, при изслушването в Европейския парламент, Желева стана за смях заради неубедителното си представяне и крещящия конфликт на интереси. Следвайки премиерския опит в бягство от отговорност, министърката не се покая за юридическия си провал и продължи да се изживява като стожер на съдебната система.
Припомняме всичко това, защото и като вицепрезидент Попова проявява отвратително нагаждачество. Може това да е зле звучащо определение, но няма по-точна дума за таланта да правиш кариера с цената на собственото си опозоряване. И колкото и да ни се иска, не можем да пишем добронамерено за жена, която слугува на правителство, жертващо интересите на българите в Западните покрайнини заради тъмната биография на министър-председателя.
Можем да си представя как ще заработи прокуратурата, ако вицето на Плевнелиев смени Борис Велчев и заеме поста главен прокурор, както отдавна се мълви в Съдебната палата. Впрочем тогава ще е по-добре кабинетът на главния прокурор да е в Министерския съвет, където Борисов ще коли и беси, а екзекуторът Попова само ще слага въжето на осъдените.
Коментирай първи