Дупнишките феодали Пламен Галев и Ангел Христов се укриват от властите не заради влезли в сила ефективни присъди по дело за рекет, а заради напредналото полицейско разследване за убийството на банкера Емил Кюлев.
Според източник, запознат в детайли с криминалния ребус „Кюлев“, срещу братя Галеви са събрани солидни доказателства, които ги уличават в съпричастност към разстрела на банкера и в още няколко „съпътстващи“ това убийство екзекуции.
Емил Кюлев бе ликвидиран на 26 ноември 2005 г. на светофар на централния столичен булевард „България“, след като наемник изстреля 17 куршума в тялото наолигарха.
Разследването на убийството получи нов тласък едва през лятото на 2010 г., когато бе заловена бандата за поръчкови екзекуции „Килърите“.
Първоначално антимафиотите смятаха, че поръчител на разстрела на Емил Кюлев е търновският лихвар Георги Вълев, акционер във фалиралата „Тракия банк“, която след банкрута си бе погълната от Кюлев. Бившият шампион по сумо Георги Вълев е сред обвиняемите в процеса „Килърите“, според обвинителния акт той е поръчителят на екзекуциите на шуменския бизнесмен Румен Рачев и на търновския адвокат Петър Лупов.
Двата разстрела са заради 7,2 милиона лева, които вдовицата на Емил Кюлев – Весела, превежда на бившите акционери от „Тракия банк“. Ограбените от Кюлев бизнесмени се осмеляват да заведат съдебен иск срещу „ДЗИ банк“ едва след като душманинът им не е между живите. Затова и първоначалната версия на криминалистите бе, че „Килърите“ са ликвидирали Кюлев по поръчение на Георги Вълев и ортаците му от „Тракия банк“, които са се надявали впоследствие да си върнат милионите, откраднати им от олигарха.
В убийството на Кюлев като помагач участва Георги Петков – Дачи Килъра, като неговата самоличност е установена едва след арестите на бандата на „Килърите“. Дачи Килъра е засечен от видеокамери в района на убийството на Кюлев заедно с благоевградския гангстер Кирил Цветанов – Буята.
Кирил Цветанов – Буята, известен още и с прякора си Кирчо Малкия, изчезна безследно само седмици след като бе ликвидиран Емил Кюлев и малко след арестите на босовете на СИК братя Маргини. Киро Буята излиза от дома си в Бояна, след като е повикан по телефона и повече никога не се връща.
Буята и до днес е в неизвестност, като най-вероятно е ликвидиран, тъй като е заснет от видеокамери на бул. „България“ непосредствено след убийството на Кюлев.
Подновеното разследване на антимафиотите е установило със сигурност, че Буята е говорило Пламен Галев за последно, преди да изчезне. Вдовицата на благоевградския гангстер е признала пред криминалистите, че мъжът й е съобщил, че отива на среща с „Пламен и с Геле“, които му били партньори в бизнес със заведения.
Признанията на вдовицата на Кирил Буята са подкрепени и от други данни, които подсказват, че Галеви са замесени в разстрела на Кюлев, а след това и в отвличането и евентуалното ликвидиране на сподвижника им Кирчо Малкия.
„Галеви са имали интерес от убийството на Кюлев заради спор с банкера за обществени поръчки в пътното строителство. Става въпрос за строеж на магистрала „Струма“, който е щял да бъде реализиран от фирми от орбитата на Кюлев. След като банкера беше убит, Галеви останаха без конкуренция при обществените поръчки в Дупница, Кюстендил, Перник и региона“, обясняват криминалистите.
Братя Галеви са заподозрени и в още няколко убийства, едно от които е на Александър Тасев – Остапа.
„Тасев бе изключително близък до НДСВ и бе монополист в изкупуването на черешите и износа им за Италия. Той диктуваше политическия живот в Кюстендил и не криеше апетитите си да се превърне в монополист в доставките на пропан бутан, дизел и нафта в региона“, твърдят криминалистите.
Според тях интересите на Остапа и братя Галеви се сблъскват още през 2005-а. Бившите барети обаче не могат да рекетират и да влияят силово върху Александър Тасев заради приятелството на бизнесмена със Симеон Сакскобургготски.
Смъртната присъда на Остапа е подписана, след като отказва да плати 600 000 евро на Таки за акциите на „Локомотив“ (Пловдив). След убийството на Георги Илиев вдовицата на Главния Мая и дясната му ръка Николай Цветин се оттеглят от футбола и харизват отбора на Тасев. Черешовият бос плаща символичната сума от 500 000 евро за клуба, но дава гаранции, че Мая Илиева ще получи всички пари от разпродажбата на няколко футболисти. Най-големите звезди на „Локо“ (Пловдив) са разпродадени в чужбина и в ЦСКА, а от тези сделки висаджиите прибират още около 1 милион евро.
С това Тасев смята, че е на чисто с предишните собственици, но наследникът на Главния – Таки, предявява претенции за нови 600 000 евро. Остапа отказва да плати парите. Галеви, които са съдружници на Таки, се наемат със задачата да разрешат спора. След разстрела на Александър Тасев хора на дупнишките феодали поемат бизнеса с изкупуването на череши, а в общата кооперация е включен и приближен до висаджията, за да му бъдат възстановени чрез печалба от череши загубените 600 000 евро.
Днес най-големият изкупвач на череши в Кюстендил и в региона е Йордан Костов – Джоко, един от приближените на дупнишките феодали.
Според ченгетата Галеви са свързани по някакъв начин и с убийството на друг търговец на череши – Пламен Мавров – Гипса, който бил самостоятелен играч.
Мавров е застрелян през 2003-а след като отказва да плаща рекет на групата на Пламен Галев.
Убийството на Гипса е едно от най-жестоките, случвали се в Дупница. Богаташът е ликвидиран с три куршума в главата, а след като е бил вече мъртъв, килърите му изпразват още осем куршума от „Калашников“ в тялото му. Още тогава криминалистите признаха, че Мавров е познавал убийците си, които са му направили постановка.
Автомобил застига колата на Гипса и се блъска в нея. Слизайки от колата си, Мавров започва разправия с шофьора на другото возило. Минута по-късно от колата изскачат двама маскирани, които правят на решето търговеца на череши.
„От години в Дупница се знае, че за това убийство е отговорен Стъклето, шефът на килърите на братя Галеви“, категорични са местните жители.
Официалният бизнес на Пламен Мавров е бил изкупуването на череши. Баровецът е имал заведения и хотели в Златни пясъци и доста имоти в Дупница. Съществуват подозрения обаче, че Гипса се е занимавал с търговия на синтетични наркотици и е имал нелегална фабрика за производство на амфетамин. Именно поради тази причина е ликвидиран от конкурентите си.
Разследването за убийството на Гипса обаче е прикрито от полицейските власти в Дупница и в Кюстендил и убиецът така и си остава неразкрит.
Близките на Пламен Мавров твърдят, че дни преди да бъде застрелян, той е пуснал жалба в дупнишкото полицейско управление, че от седмица насам е следен от два различни автомобила – бяло ауди и мерцедес. Жалбата на Пламен Мавров не е взета под внимание.
Според ченгетата Галеви са поръчали екзекуцията и на един от доверените си хора Ангел Стефанов – Гяволето. Дупнишкият бандит бе ликвидиран през януари 2004-та, след като Ангел Христов и „брат“ му го хванали в поредна издънка – да отклонява пари от рекетьорска дейност и внос на луксозни лимузини от Италия.
Покъртителното в случая е, че Гяволето е ликвидиран пред жена си Вероника, която е сестра на дупнишката красавица Юлия – дългогодишна любовница на Пламен Галев. Преди година държанката на Галев му роди дъщеричка.
Коментирай първи