Свилен Капсъзов – малцина днес си спомнят това име, но то не бива да се забравя. Поет, журналист, интелектуалец, дисидент и борец за човешки права преди 10 ноември 1989-а, в първите години на прехода той се превърна в естествен лидер на помашката общност в България и мнозина виждаха в него сериозен и единствен възможен конкурент на Ахмед Доган за лидерския пост в ДПС. Надеждите, че почтен човек като Свилен Капсъзов може да оглави ДПС, свършиха през септември 1992 година, когато при неизяснени и до днес обстоятелства той намери смъртта си.
Официалнат а версия на властите е, че Капсъзов е починал при автомобилна катастрофа. По това време той е депутат в 36-ото народно събрание. Според бивши политици от ДПС две седмици преди да катастрофира, по време на заседание на ръководството на партията Капсъзов заявил, че досиетата на ръководителите на движението трябва да бъдат отворени и прочетени. Той се обърнал към Доган с думите:
Какво ще правим с досиетата господин председател?
През бурните месеци на 1992 година агентурното минало на Доган било често срещана тема във висшите ешелони на ДПС. Тя обаче се дискутирала на ухо, а откъслечни информации от доносите в досието на лидера стигали по различни пътища до съратниците му. Доган бил обявен като агент на ДС още през 1990 г. от комисията „Тамбуев“. Доносите от досието му обаче лъснаха публично и официално чак през 2007 година. Версията на Доган пред съпартийците му била, че действително е работил известно време за ДС, но никога не е писал доноси и никой не е пострадал от работата му. Ахмед твърдял, че е излъгал ДС, като, докато е работил за нея, е създал нелегална организация срещу режима. Свилен Капсъзов пък бил един от малкото високопоставени лидери на ДПС, който не бил сътрудничил на комунистическите служби.
Заради своята непосредственост и почтеност той бил изключително популярен сред членовете на ДПС и сред хората в Родопите, независимо от етническия им произход и религиозната им принадлежност. Свилен Капсъзов имал богата дисидентска биография. Автор на антитоталитарния роман „Краят на потоците“, писан още през 80-те години на миналия век, уволняван многократно, обявил се публично срещу т.нар. възродителен процес, той имал ореола на истински борец за права и свободи. Подобен ореол имал и самият Доган, но информациите от досието му и разговорът за него заплашвали той да изчезне.
Още от създаването на ДПС Доган виждал естествен конкурент в лицето на Капсъзов.
Според мнозина повдигането на въпроса за досиетата от страна на Капсъзов било първата му официална стъпка към оспорването на лидерството на Доган. По време на напрегнатото заседание на ръководството лидерът на ДПС запазил спокойствие и за пореден , път обяснил, че не е направил нищо лошо на никого. Той обещал въпросът за ДС миналото на част от ръководителите на партията да бъде разгледан на някое от следващите заседания. Аргументът на Доган да отложи дискусията и решението е напрежението между ДПС и подкрепяното от него до този момент правителство на СДС. Само след три месеца с гласовете на ДПС и БСП правителството на Филип Димитров щяло да падне от власт. Доброто отношение на Свилен Капсъзов към СДС не било тайна за никого. Той бил приятел с много от депутатите на сините и по никакъв начин не можел да си позволи да гласува с БСП срещу СДС. И до днес не се знае какво би станало, ако Свилен Капсъзов беше жив по време на вота на доверие, който поиска правителството на Филип Димитров.
Но да се върнем към катастрофата. На 15 септември 1992 година Свилен Капсъзов катастрофира с автомобила си и загива. Дни след трагичния случай става ясно, че зад волана на автомобила, който се е врязал в колата на Капсъзов, е стоял Георги Едрев – бивш щатен служител на ДС. Преди да убие Капсъзов, Едрев е участник в множество автомобилни катастрофи, но никога не е бил осъждан. Друг любопитен факт е, че всички катастрофи, предизвикани от Едрев, са извършени със служебни автомобили.
Съмненията, че смъртта на Свилен Капсъзов не е случайна, а е предизвикана, стават още по-силни след свидетелството на писателя Радой Ралин – близък приятел на загиналия. Той заявява, че Капсъзов споделил с него, че получава заплахи с писма и по телефона и смята, че ще бъде ликвидиран.
Заради съмненията около смъртта на Капсъзов в Народното събрание е създадена анкетна комисия, която да разследва случая. Позицията на ДПС е напълно пасивна, въпреки че партията е загубила един от най-авторитетните си депутати.
Анкетната комисия, която разглежда смъртта на Капсъзов, стига до извода, че следствието може да допусне и втора версия – за предумишлено убийство. Тази констатация обаче остава само на хартия. Следствието е категорично, че поддържа и проучва единствено хипотезата за непредумишлено убийство поради непредпазливост. Така убиецът на Капсъзов Георги Едрев е осъден за непредумишлено убийство на 4 години затвор и глоба в размер на 485 782 лева. От ДПС отново не реагират по никакъв начин. През годините името на Капсъзов не се споменава по никакъв повод от политици от ДПС, а дори годишнините от смъртта му не са повод въпросът за „катастрофата“ да бъде преразгледан.
Депутатът не е забравен само от избирателите си. След „катастрофата„, по време на следващите избори, ДПС понася тежки удари в регионите с по-машко население. След това години наред хората от тези райони категорично отказват да гласуват за партията на Доган.
Истината боли,затова ПОМАКА вав отвъдното го прати.Затова вав ДПС нама народни представители определили са като ПОМАЦИ.На никой немусе ходи вав ОТВЪДНОТО!!!!!
Рамадане бре, научи са да пишеш грамотно немой са излага!
Hello! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok.
I’m undoubtedly enjoying your blog and look forward to new posts.