Перничани са изправени пред ужасяваща заплаха. Нашествието идва изпод земята – милиони кубици вода плашат да погълнат къщите на над 30 000 души. Язовирите, които шумят под Перник, са се образували с години. Ликвидираните и запечатани минни галерии се пълнят с подпочвени води, които на места вече избиват.
Повече от 120 години под града се разработват 30 рудника, някои от които са на дълбочина 130 метра. Преди десетки помпи са пазели галериите от наводняване. След затварянето им са започнали да се пълнят с вода. В някои райони тя избива на повърхността и е въпрос на време засегнатите да се увеличат лавинообразно. Тези, които няма да гледат как се наводняват къщите им, ще наблюдават бавното им срутване. На места под земята подпочвени води може и да няма, но минавайки оттам, е променила структурата на скалите и те губят якостта си.
„Тука паднаха 3 блока преди време. Хората едва излязоха, щеше да ги смаже. Покъщнината им остана вътре и с дни си я изравяха изпод руините“, споделя жителка на квартал „Цалева круша„. Имотите в района са в плачевно състояние – напукани фасади, наводнени мазета и външна канализация.
„Преди имаше канализация, но се запуши. Прокопахме канали пред къщите си и сега фекалиите от целия квартал се стичат пред вратите ни“, казва бивша труженичка в рудниците и сочи вадите пред къщата си. Понякога миризмата е непоносима, допълва жената и се намръщва. Моли за анонимност – можело да й търсят отговорност защо е говорила.
И съседите й са в това незавидно положение. Те са наематели на дружеството в ликвидация „Мини Перник„. Плащали по 20 лева на месец. Доскоро не са, но неотдавна им поискали наемите за три години назад.
По-смелите негодуват, че им търсят пари за полусрутените постройки. Защо да плащали, като спят в страх, че къщите ще им паднат на главите.
„Слезте долу да видите мазето. Периодично се пълни с вода. Откъде идва?! От галериите под земята, много ясно“, обяснява жителка и ни въвежда в дома си. Минаваме през тясно коридорче. Мазилката се рони, таванът е напукан. Мазето, както се убедихме, е пропито с влага. Помещението е душно, има и мухъл. Затова и бързаме да излезем.
„Не ги слушайте. Тука подпочвени води няма. Каквото е имало се е изтекло към „Клепало“. Там да му мислят“, маха с ръка друга жителка на „Цалева круша“, която ни пресреща на улицата. Споделя мнението, че трите двуетажни блока в квартала паднали защото били зле поддържани. Били стари, строени през 40-те години и при липса на грижи било напълно логично да се срутят.
Докато говорим, от съседната къща гръмва знойна чалга. Тук постройките са занемарени, населението – бедно, озвучителната техника обаче е на ниво. Цялата махала е продънена от оглушителен кючек.
„Повечето живущи не са работели в мините. Роми преселници са, самонастанили са се. Работещите в мините са най-много десетина“, обяснява ни жената. Друга пък разказва върлуващ слух в района – някои от жителите са си направили частни мини. Копаели за въглища на няколко метра дълбочина.
„Моята къща е една от най-рисковите. Ето вижте“, казва бивша служителка в рудниците и ни кани в къщата си. От входа се влиза в малко коридорче. Надясно са помещенията, които жената обитава със семейството си. Поемеш ли наляво, излизаш пак на улицата. Покривът на стаята е пропаднал. Добре, че са го укрепили с прътове.
„Цял живот сме тук. Родила съм се тук и няма да мръдна. На години съм вече, къде да се местя?! Поддържаме колкото можем, но край дома ни минават товарни автомобили. Бучат точно до къщата и понеже е стара, се стигна до това“, обяснява домакинята и сочи небесната шир над бившата си спалня. И тя е на мнение, че за „Цалева круша“ подпочвените води, които пълнят галериите, не са опасни. Кварталът бил на високо и каквото е имало, се е изтекло надолу.
„След като изтича, водата изнася част от материала и променя много якостта на скалите, тъй като те са предимно мергели, глини. Просто се разтварят“, обяснява доц. д-р Георги Стоянчев, дългогодишен преподавател в катедра „Подземен добив на полезни изкопаеми“ на Минно-геоложкия университет. За трите паднали блока в „Цалева круша“ допълва, че причината може да се корени в занемаряването. Все пак са доста стари и неподдържани
„Но деформирането на терена може и да им е помогнало“, обяснява доц. д-р Стоянчев.
В квартал „Клепало“ ситуацията не е толкова критична. Районът е доста обширен, живущите поддържат домовете си в изряден вид. Всички са чули изявленията на кмета Росица Янакиева – около пет квартала, включително и техният, са застрашени от пълнещите се с вода подземни галерии.
„Абе, и аз го чух това, но защо и нашият квартал, не разбрах. Къщата не ни се наводнява, сигурно става въпрос за другия край. Казват, че някои там даже си укрепили домовете със стоманени въжета, защото се напукали и наклонили“, обяснява жител на „Клепало“ и сочи с ръка накъде да вървим. Укрепените с въжета домове не откриваме, но се натъкваме на местна, която обяснява, че мазето открай време й се пълнело с вода. Не знаела откъде идва. Къщата до нейната пък се наклонила с времето и собственикът й се притеснил.
„Няма да потънем, бе. Знаете ли откога са тия галерии?! Щом досега сме се задържали, няма страшно. Отдолу има риби и ей такива плъхове“, изпъва ръка и сочи лакътя си възрастен мъж, който се представя за бивш миньор. Перничанинът проявява позитивизъм, въпреки мрачните прогнози, които от доста време стряскат съгражданите му.
„Проблемът не е от 25 години. „Мини Перник“ е с над 100-годишна история и изпод земята сигурно са извадени 40-50 милиона тона въглища. Общо 150 милиона тона са добити в Перник. Трябва да се направи проучване, за да се изясни ситуацията, и да се набележат зоните, които са потенциално опасни. Едва тогава да се предприемат действия. Най-популярният метод и вече използван в Перник е запълване на галериите и заздравяване на масива. Тъй като може някъде галериите да са се запълнили с пропаднал материал, но нагоре да са се образували скали с по-ниска якост. При това положение деформациите продължават плавно и след години излизат на повърхността“, обяснява доц. д-р Стоянчев. После добавя, че запълването на галериите се прави със смеси от цимент, пясъци и други материали.
Защо това не е направено при ликвидирането на галериите, не е ясно. Знае се само, че проблемът е сериозен и не търпи отлагане. За това апелира от доста време насам и кметът на Перник Росица Янакиева. Около 155 сгради вече са засегнати от явлението. Предстои да се направи проучване и да се премине към действия за решаване на проблема.
Кога ще стане това, не се знае, никой не се наема да прогнозира и цената на проекта. Докато темата добива застрашителни размери и перничани масово се готвят за битка с предстояща стихия, се появи друга теория. При едно земетресение половин Перник щял да пропадне. И тогава пророчеството на маите за края на света може и да се сбъдне.
Коментирай първи