Болниците – българският Хайд парк. Претенциозно звучи, но не е далеч от истината. В офисите все още вървят разговори за отминалите почивни дни, цените на хотелите и бензина, състоянието на пътищата и странния медиен шум около посещението на руския патриарх у нас. За да се говори за болниците не трябва специален повод. Но, какво става в болниците по празници, как се държи народонаселението в болничното легло, с инжекция в дупето и празнично печено пиле в менюто.
В българското съзнание болницата все още е само място за лечение, където мъките са повече от радостите.
По времето на соца гражданите можеха да се изкажат сравнително свободно на опашките. Редяхме се за телевизори, перални, банани, лихвоточки и въобще за дефицитна стока. Дават ти номерче, нареждаш се и чакаш, а през това време въртиш „социални контакти“. Хората открай време обичат да говорят за проблемите си и да сравняват своите с чуждите. Нещо като сегашните социологически проучвания, само че индивидуални. Забранени теми бяха партията, властта, Съветският съюз, Варшавският договор, СИВ, МВР, Държавна сигурност, армията, безплатното образование, безплатното здравеопазване, дефицитът на стоки, свободата на словото, социалистическата наука и пр. Ако искаш да си критичен, трябва да си готов за последствията. Известна безопасност осигуряваха вицовете.
Днес може да се критикува всичко. Ползваме тази екстра на демокрацията, без много да се замисляме и често злоупотребяваме с нея. Ако не критикуваш или кажеш добра дума за някого, рискуваш да те нарекат мекере на властта, слагач, подмазвач, гъзомийник. Колкото повече хулиш, толкова по-голям демократ си.
Обаче няма опашки, където да се изявиш. Няма и български Хайд парк.
Ако попаднеш на политически митинг (все по-оредяващи и често платени), трябва да крещиш лозунги на политическата сила организатор и да се правиш на идиот, прегърнал пробутваната идеология. Можеш да се запишеш в гражданско сдружение, но само след месец ще узнаеш, че всъщност то ще става партия, а учредителите разпределят някакви постове и кроят планове, в които обикновените членове не са включени. Каква изненада…
Е, има стадионите. Там и „Хайл Хитлер“ да ревеш с пълно гърло – няма кой да те чуе. Но пък можеш да отнесеш шутове и бомбичка във врата. Българските стадиони са пълни със свобода, но няма чуваемост. Чуваемостта е сменена от насилие.
Интернет дава големи възможности, спор няма. Там можеш да кажеш всичко, което мислиш. Но липсва живото автентично общуване. Питаш нещо, някой нещо ти отвръща. Но кой се крие зад това – тайна. Понякога опасна.
Положението изглежда безнадеждно, но не е.
Човек и добре да живее, един ден се оказва в болница. (Перефразирам думите на Омуртаг:
„Човек и добре да живее – един ден умира и друг се ражда“.) Всеки втори или вече е бил там, или някой ден ще бъде. Няма мърдане. Въпросът е да не приемаме това прекалено драматично. Влизането в болница е част от живота. И в името на живота. Време е да се замислим, какво всъщност предлага престоят в здравно заведение. Разбира се, че не е приятно да ти открият кофти болест, да те инквизират с инжекции, системи и абокати, но пък всички тези гадости са свързани с надеждата u оздравяването.
Те са важни. Към престоя в болницата обикновено се подхожда само емоционално. Ред е на рационалното и осъзнатото. Всеки престой дава нещо: актуална информация, детайли за болничните такси, клиничните пътеки, пациентските права, новите лекарства. В операционните старите упойки постепенно изчезват, анестезиолозите се борят все по-успешно с болката. Хирурзите пък правят истински чудеса. Лекарите от останалите специалности също. Не се шегувам.
Тук никой не застрашава свободата. В болничните стаи се говори за магистрали, цени на парно, ток, стоки, дупките и кучетата по улиците, депутатите, чалгата, български и турски сериали, доскоро само за турски и латино). Можеш да чуеш чудати истории за Бойко Борисов, Иван Костов, ЦСКА, пенсиите, киселото мляко, Доган, Георги Първанов, Станишев, някогашните празнувания за 1-ви и 24-ти май, пролетни рецепти и задължителните: „Какви манифестации имаше едно време“, „Какво агнешко даваха на банкетите“, „Кебапчитата бяха сочни, защото бяха от месо“. Кавги обаче няма и няма как да има, защото болничните „сини каски“ – медсестрите, са по-ефективни от тези на ООН и натовските контингенти в Афганистан и Косово. На това място с прискърбия трябва да ви съобщя, че броят на сестричките с къси полички значително е намалял. Предполагам, че това се е отразило неблагоприятно на част от населението, но слава богу, няма официална статистика. Би била доста скръбна. И не защото няма кръшни моми в държавата, но те предпочитат силикона и белите пътечки в чалготеката пред касинките с червени кръстчета на тях. Жалко. Тук са обаче сериозните и опитни милосърдни сестри, които знаят хиляда неща. Плюс психотерапия. Римските пехотинци на здравната реформа.
Живеем в чалга среда, в която царстват агресията и подменените ценности. Затова болниците все по-често се превръщат в оазиси за оцеляване. Там все още съществуват понятия като човеколюбив, уважение и грижа за ближния. Оцеляването не е политическа дъвка, а медицински конкретно. Можеш да го почувстваш, да го пипнеш. То носи бяла, зелена или синя престилка и ти се усмихва. Знам, че гадните случки с фатални последици са факт. Знам също, че има и виновни, които често остават анонимни. Но в болниците наистина има спокойствие и сигурност повече откъдето и да било другаде. Това е абсолютно сигурно.
В книгата си „Ракова болница“ Солженицин пише: „Дори тук страшната болест не личеше. Хората изглеждаха здрави. Особено Прошка – Румен, сякаш се намираше в почивен дом, а не в болница. А с какъв апитит само омиташе чинията си след всяко хранене. Даже Оглоед с намръщеното лице, се разхождаше свободно, разговаряше с всеки и се заглеждаше след жените по начин, който караше Павел Николаевич да си помисли – дали не симулира, за да се възползва от държавната загриженост и безплатната храна“.
Представяте ли си? В раковата болница по времето на Сталиновите репресии хората са намирали утеха от света на ужаса и съмнителния възход.
Живеем в други времена, без всякакво съмнение, но болничните заведения продължават да притежават някаква невидима притегателна сила. Колкото и невероятно да звучи, дори когато се окажем в лапите на фатални заболявания, единствено болницата и лекарите ни дават утеха и шанс. В болниците се говори за надежда, кроят се планове за след оздравяването, бъдещето придобива стойност.
В предприятието може да си чичо никой, но в болницата поне за малко си център на внимание и някой се интересува от проблемите ти. Дават ти лекарства, питат те как си, мерят ти температурата и кръвното, изписват ти лекарства, високвалифицирани медици умуват как да ти помогнат. Утешават те и се грижат за теб без значение дали си милионер или бедняк, „звезда“ или кибик пред телевизора, миска или грозното пате. Учени, а понякога и истински светила в медицината, се спират до леглото ти, разчитат изследванията и умуват как да те избавят от бедата.
Понякога присядат да си поговорите и можеш да споделиш болката си сякаш си с добър приятел. Изповеди вече има само в болниците. Те са новите храмове. Кога и къде навън ще имаш такъв късмет? Най-много да спечелиш закуска с Калин Врачански от онази странна игра по Би Ти Ви… Отхапваш от кренвирша и питаш със свито сърце: „Калинчо, а бе верно ли в секс сцените всичко е истинско?“. Калинчо отпива бавно от английсксия чай за звезди и отвръща с кадифен тембър: „Е, чак така не е… Като на кино е…“.
Като на кино. Сиреч, живеем в някакъв филм, на който друг е писал сценария, а главните роли отдавна са заети. За теб остава закуска с някой от филмовите шампиони. Като голяма награда.
Болницата обаче не те залъгва с Калинчо, Малинчо, Алекс и други филмови Барбита. Тя ти дава реални шансове. Тук си обграден от истински ерудити, бъбриш си с тях, разказваш им истории и случки. Кеф. И голяма чест. В медиите от години тези ерудити присъстват само ако някой забърка имената им в скандал или ги нападнат улични псета. Иначе нямат шанс, защото ефирът и вестниците са за фолкпевци, миски, футболисти, политици, „звезди“ от сериали, шоумени, мутри, олигарси и мафиоти. Героите на новото време. Всички тия персонажи, раздаващи съвети и акъл на килограм, щом ги заболи пръст или препият с френско шампанско, търчат при критикуваните и оплюти„белопрестилковци“ и търсят спасение. При ВИП режим, разбира се. Което доказва колко несправедлив е животът.
Може да ви се струва абсурдно, но болницата предлага неща, които не всеки може да си позволи извън нея.
• Постоянен медицински контрол.
• Сигурност. Каквото и да ти се случи, има кой да ти помогне.
• Нормална стая и легло.
• Свободно гледане на телевизия.
• Човешка компания и възможност за общуване.
• Възможност за контакти и споделяне на собственото мнение и позиция.
• Обмен на медицинска и всякаква друга информация.
• Ползване на върхови постижения в медицината.
• Условия за откриване на нови приятели.
• Осигурена храна, в това число и диетична.
• Възможност за реха-билитация.
„Не навсякъде е така“, съскат от засада скептиците. „Здравеопазването е корумпирано“ – пенявят се ултра скептиците. Хора, няма пълно щастие. В много болнични заведения условията са нормални, а отношенията медик-пациент – човешки. И това не е малко.
И накрая най-важното. Болницата е съвременният Шекспиров храм, където философският разговор за живота и смъртта още се води цивилизовано. Не в онзи храм, за който някои си мислят.
Освен това от болницата всеки си тръгва по-силен и по-мъдър. И по-добър.
Коментирай първи