Любящ, красив и очарователен, не е агресивен, социализиран, обича да играе с деца и други домашни любимци, не пропускайте възможността!“. Това е текстът на обява в интернет за маймунка бебе от породата капуцин, която се продава от частно лице.
Притежателят на животинчето се намира в Божурище, но освен горното описание, местоположението и имейл за обратна връзка, друго не е споменато в съобщението. Търговците на маймуната са наясно, че сделката, която предлагат, е в пълен разрез със закона за защита на животните, обнародван преди 4 години.
Нормативният текст гласи, че не се допускат внасяне, придобиване, продажба, притежаване и отглеждане на маймуни от разред примати, както и на диви котки, с изключение на зоологически градини и спасителни центрове.
Въпреки законовата забрана и солените глоби от хиляди левове за нарушаването й предлагането на екзотични домашни любимци е все по-разпространено. Маймуна, която има регистрация в регионална екоинспекция и разрешително от екоминистерството, е истинска рядкост. Повечето животинки минават границата под прикритие, наврени в специално приготвени убежища и тайници.
Стъпят ли на родна земя, собствениците им не губят време и започват да ги пласират с обяви в Интернет, надявайки се че мераклия за екзотично животно винаги ще се намери.
Най-много се харчат именно маймунките, защото много хора мечтаят да се сдобият с човекоподобен питомник вкъщи. Те не се спират дори пред цената на известните с палавия си нрав животинки, която варира между 2 и 10 хиляди лева, в зависимост от породата, възрастта и грижите, полагани за маймуната.
Маймунката в домашни условия е обречена на бавна смърт, тъй като е невъзможно човек да осигури нормални условия за здравословното й съществуване, предупреждават еколози. Маймуните са силно социални животни и домашното отглеждане ги обрича на емоционална инвалидност, без семейство и конкуренция със себеподобни.
Бъдете сигурни, че ако бъде оставено само, животинчето бързо започва да проявява психически смущения. Почти винаги то е травмирано, тъй като преди това е взето от групата, в която е родено, транспортирано е в повечето случаи неправилно, сменяли са се много временни гледачи и т.н.
И при най-голямо старание, не можете да осигурите правилно хранене на животното поради липса на съответните продукти в България. Маймуните имат нужда от големи количества клонки и листа, за да имат здрави зъби и нормално храносмилане.
Маймуната може да бъде опасна и за самите хора. Опитомяването им като домашни любимци често води до озверяване, агресия и проявяване на жестокост към човешките обитатели на дома.
Пример за това е случка от преди години, когато български летец донесъл на съпругата си като подарък от Африка маймунка. Жената започнала да се грижи за животното като за дворно куче. Вързала го със синджир до къщата и го хранела с попара от хляб.
Маймуната толкова озверяла, че един ден, докато стопанката сипвала порцията й храна, скочила и издрала цялото й лице с острите си нокти.
Подобни агресивни прояви могат да имат и най-кротките на вид примати. Те не усещат силата си и в процес на игра могат да направят опасни захапвания със зъбите си, тъй като в нормалния живот сред природата се отнасят така със себеподобните си, без да има сериозни последици от това.
Много тъпа статия
Здравейте къде се намирате в кой град или село,искам да си закупя маймунка капоцин,ако имате вке още и продавате
Здравейте, искам да закупя маймунка капоцин.. Ако все още имате и продавате