Когато преди месец Борисов се завърна от Турция, където двете правителства проведоха първото си съвместно заседание, попитах какво получихме и какво дадохме на южните ни съседи. Съдейки по официалната информация, допреди седмица бях убеден, че България даде на Турция само два армагана: декларацията на парламента от 11 януари т.г., обявяваща т.нар. Възродителен процес за етническо прочистване, и отказа от турския дълг към тракийските бежанци. Оказа се, че имало и трети подарък за Ердоган – отказ от строеж на телена ограда по българо-турската граница.
На 18 април правителството отмени решението си от април 2011-а за изграждане на защитна стена между България и Турция. Точно преди година кабинетът реши да изгради 180-километрова защитна мрежа
поради епидемията от шап. Първоначално заразата бе открита в село Кости, където животните бяха светкавично унищожени, след това шапът стигна в Граматиково и Резово.
Притиснат от протести, земеделският министър обеща телената ограда по границата с Турция да бъде възстановена. Мирослав Найденов поясни, че възстановяването на загражденията ще е за сметка на държавния бюджет ако Европейската комисия не отпусне средства за тях.
Тогава дирижираните от Ердоган медии нарекоха опитите да пресечем разпространението на шапа, както и гръцките заграждения срещу имигрантите, „изграждане на стена между християнството и исляма“. А шефът на правителствения Център за стратегически анализи Синан Оган предупреди: „ЕС строи Берлинска стена между Турция и Европа, а шапът в България и нелегалните имигранти в Гърция са удобно оправдание“.
След като ислямисткото правителство порица стената, на 18 април нашият кабинет се отказа от теленото заграждение.
Източници от МВнР категорично твърдят: турската страна оказала невъобразим натиск върху Борисов, позовавайки се на обещаната подкрепа за турското еврочленство. Изнесени в две дипломатически ноти, мотивите на турците звучат така издигането на Берлинска стена означава, че България се възприема като външна граница на ЕС в дългосрочен план и Брюксел не гледа сериозно на влизането на Турция в ЕС. А ако София издигне стена, Анкара ще реагира по адекватен начин.
Но от стенограмата на правителственото заседание научихме друго стената отпада по финансови съображения, тъй като цената на съоръжението за трите области – Бургас, Ямбол и Хасково, възлиза на 28 млн. лв., като тази сума превишава четири пъти одобрената през 2011 г. стойност. Освен това били необходими допълнителни средства за обезщетение на собствениците на отчуждени имоти, както и пари за поддържане и контрол на защитната стена… Последното звучи комично. Ами нали всяко гранично съоръжение изисква поддръжка!
Още по-комично стана, когато премиерът взе думата. Похарчихме милиони, за да направим тунелчета, и сега е важно какви пътни знаци трябва да има за преминаване на вълци, мечки, костенурки, прилепи“ – възкликна министър-председателят, след което Симеон Дянков го допълни: „Такава стена пречи на пътя на кафявите костенурки и на четири вида зайци…“.
Много култови глупости е изрекъл Борисов, но тази с вълците, мечките, костенурките и прилепите те оставя без дъх. Такова кръчмарско говорене -днес едно, утре – друго, може да си позволи само гьонсурат. Който си е повярвал, че е Господ, комуто е позволено всичко, и всеки негов поданик сляпо ще следва диктуваните му от Турция решения.
Тук съм длъжен да кажа, че по казуса със стената Борисов жертва не само националните, но и европейските интереси. Защото, ако влезем в Шенген, България става външна граница на Европейския съюз и начаса е длъжна да осигури защитата на границата с Турция. А огромният имигрантски поток от Близкия изток и Африка, който сега нахлува в Гърция откъм турска територия, моментално ще се пренасочи към турско-българската граница.
Колко време ще ни трябва тогава, за да изградим солидна телена или бетонна стена, спираща вълните от бежанци. Способна ли ще е Гранична полиция да удържи наплива от хиляди отчаяни хора, щурмуващи от турска територия нашата граница? Както тези тълпи сега помитат преградите по тур-скогръцката граница, за да стъпят в обетованата шенгенска зона в Европа.
Че Бойко Борисов и Цветан Цветанов не знаят накъде духат европейските ветрове, се видя от обявеното на 21 април съобщение в Париж и Берлин.
В писмо до Европейската комисия от 17 април вътрешните министри на Германия и Франция Ханс-Петер Фридрих и Клод Геан искат правомощията да могат без официално одобрение от Брюксел временно да връщат граничния контрол, когато страни от ЕС не успяват да охраняват външните си граници.
„Предотвратяването на заплахите за държавната сигурност и ред е въпрос на национален суверенитет. Той не може да бъде преотстъпван“, посочват двамата министри и поясняват за такива като Борисов: „В случай че една страна не изпълнява задълженията си по правилата на Шенген, останалите трябва да имат правото да възстановят граничните проверки по вътрешните граници до 30 дни“.
Напрежението по граничния въпрос се засили поради имигрантския наплив в Гърция и спора между Франция и Италия, за хилядите имигранти от Арабската пролет. Германско-френското искане ще се обсъди тази седмица в Люксембург на срещата на вътрешните министри и нищо чудно да бъде прието.
Как ли ще отговори Цветанов, ако в Люксембург го попитат защо анулирахме решението за защитна стена с Турция?
И ако случайно се затрудни в отговора, трябва да му се припомни какво каза на наскоро проведен форум за управление на европейските граници: „България носи пряка отговорност за сигурността на външните граници на ЕС“…
Но каквото и да припомняш на полицая с шестте апартамента, вродената му логорея и непукизъм към фактите ще потопят и най-разумните идеи.
Все пак отказът от стената под турски натиск има и добра страна.
Брюксел най-после ще прогледне,че ни управляват зависими политици и е наложително ФРОНТЕКС да поеме българо-турската граница.
От 2005 година тази европейска агенция наблюдава граничната охрана на ЕС, координира оперативното сътрудничество, обучава гранични полицаи и май само тя може да дисциплинира превзетото от мутри българско МВР.
Липсата на ограда по турската граница говори и друго – шансове за скорошно влизане в сухопътния Шенген, поради което Борисов си позволява такъв щедър жест към Ердоган. Неслучайно Цветанов повтаря като латерна, че през есента може да влезем само в морския и въздушния Шенген. Но при условие че Холандия вдигне ветото си за българите и румънците.
И друго съмнение ме гложди – че босовете на контрабандата нямат интерес от 180-километрова бариера на турската граница. Как иначе ще пренасят тонове цигари по контрабандните канали, как ще се пълни черната каса на ГЕРБ?
Be the first to comment