Висоцки е опасно популярен в България!“, казва за руския бард големият наш поет Любомир Левчев при посещението си в Москва през 1973 г. Констатацията прави пред самия Володя, без да го разпознае. Това се случва на първата им среща. Среща, която поставя началото на голямото им приятелство.
Как точно започва дружбата им? Левчев отива на парти в дома на своя московска приятелка, която му е обещала и Висоцки да е сред гостите. Повечето от присъстващите в жилището на „Кутузовскии проспект“ българинът познава, но има и двамина неизвестни нему. Единият не пие. И баш той започва да разпитва сънародника ни известен ли е Висоцки в България. Именно той се и оказва славният поет, певец и актьор, за когото днес, 31 години след смъртта му, продължават да се носят легенди.
Не осъзнавайки, че до него е самият Володя, Левчев се държи дръпнато. Яд го е, че човекът, заради когото е дошъл, го няма. Налага се домакинята да му прави забележка: „Защо обиждаш?“. „Ти обеща да ме запознаеш с Висоцки, а къде е той?“, контрира българинът. „Как къде? Седеше до теб.“ Случката е разказана подробно в автобиографичната книга на Любомир Левчев „Ти си следващият“.
След като разбира гафа си, нашият писател отива при барда и му се извинява. На шега го упреква, че е дошъл без китарата си. Ако бил с инструмента, нямало да стане грешка. „На всичкото отгоре през цялото време не пиете нищо. Как да ви позная?“, заявява Левчев.
Висоцки набързо обяснява, че не употребява алкохол, защото под кожата му е имплантирана специална ампула. С нейна помощ се бори с пристрастеността си към спиртните напитки.
Оттам насетне разговорът се фокусира върху поезията. Левчев моли събеседника си да му изрецитира от стиховете си. Висоцки се съгласява и декламира. Като приключва изпълнението, Левчев пожелава да прочете творбите му и в ръкопис. „Е, тоба не съм го правил никога.
В Русия никой не ме признава дори за графоман. Артист – да. Композитор – може би. Певец – да. Но поет?“, ръкомаха Володя. Но все пак скланя да се види с нашенеца след два дни и да му даде свои лирични текстове, натракани на пишеща машина.
На втората им среща бардът е леко притеснен. Не е сигурен дали е направил удачен подбор на стиховете. Пояснява, че е търсил разнообразие. „В никакъв случай не мога да кажа, че това са любимите ми песни и не зная защо избрах тези.
Може би тe си знаят. Налучквах и колко да бъдат на брой. Всъщност това не е книга. Това е един концерт“, казва, подавайки собственоръчно написаните си листа на Левчев. 27-години по-късно същите тези листа излизат във фототипно издание. Книгата „Стихи“ вижда бял свят благодарение на издателство „Орфей“. На корицата е прочутият портрет на Висоцки, сътворен от Дора Бонева.
Съпругата на Левчев рисува руския бард при посещението му у нас през 1975-а с театър „Таганка“. Впоследствие картината е открадната в Русия. „Завърших работата след заминаването на театъра и му изпратих (на Висоцки – бел. авт.) диапозитив. Портретът беше показан в София и откупен от Националната галерия. Оттам го взех за изложбата си в Москва през 1983 г. и той повече не се върна. Направих възможно най-точно копие за галерията“, превърта лентата назад художничката.
Докато е в България, Володя разполага с ключ от семейния й апартамент. Мъжът й Любомир му го дава.
У нас постоянно идваха български актьори да чакат Висоцки.
Всъщност той успя да дойде два пъти между представленията – един път с Юрий Любимов и един път с целия състав на театъра. Тогава Володя импровизира страхотен концерт с колегите си. Вкъщи нямаше достатъчно място за приятелите, които искаха да слушат, така че имаше публика и под балкона“, спомня си Дора Бонева.
Турнето на театър „Таганка“ в България стартира на 6 септември 1975 г. Самолетът каца и пръв от него слиза ръководителят на трупата Любимов. Веднага след него е Висоцки. Такава е традицията на театъра – Володя да излиза пръв от актьорите при визитите в чужбина. Добрахме се добра да уникален любителски видеофилм, запечатал посрещането на знаменития бард на наша земя. „Много топло – и във въздуха, и в душата“, са първите думи, които Висоцки изрича на аерогарата. В едната си ръка държи сако, а в другата – китара.
За 18-те си дни у нас „Таганка“ изнася представления в София, Варна, Велико Търново и Стара Загора. Спектаклите, които се играят пред българска публика, са „Хамлет“ и „А утрините тук са тихи“. Трупата посещава и градове, в които няма официални ангажименти.
Отбива се например до Чирпан, за да разгледа музея на Яворов. Там Володя изпява песничка по стих на Сергей Есенин. Попитан защо не е изпълнил своя собствена творба, отговаря: „Яворов ще хареса повече Есенин“. Вечерта Висоцки гостува в дома на чирпанския поет Димитър Данаилов. Там е и актрисата от „Таганка“ Елена Корнилова. Опиянена от приятната атмосфера, тя разиграва еротичен етюд пред двамата мъже.
Впрочем при визитата си у нас Володя има приятни преживявания и с други дами. Доста се сближава с младата тогава актриса Силвия Рангелова от Плевенския театър. В онези години тя е страхотна красавица и може да накара всеки мъж да загуби ума си по нея. Според мълвата Висоцки я харесва от раз, а и тя него. Докато трае българският гастрол на „Таганка“, двамата често са заедно. Но и след отпътуването си Висоцки не я забравя – редовно й праща много поздрави по колеги.
Силвия Рангелова има няколко брака, като единият от тях е с бившия СДС депутат Иван Сунгарски. До 1989 г. тя играе на сцената на театър „Сълза и смях“, а по-късно се отдава на частен бизнес.
При престоя си в България Висоцки е сюрпризиран с вестникарски изрезки на негови стихове. Това де факто са първите публикувани творби на съветския бард. Отпечатването им на хартия се осъществява от литературния критик Любен Георгиев, голям почитател на Висоцки и автор на статии, книги и предавания за живота и делото му.
„Аз поканих театъра на „Таганка“ да дойде в България. Сега всички се бият в гърдите като поканители. Но как стана? Бях по работа в Москва. Тогава Любо Коларов беше представител на телевизията там. Вика: „Сега хитът е театърът на „Таганка„. Гледахме „А утрините тук са тихи“. Страхотен спектакъл! След това отидохме с Людмила. Казвам й: „Ела да видиш „Таганка“. Не си спомням на кое представление бяхме с нея. Имахме среща с ръководството, с Юрий Любимов. Мила ги покани да гостуват у нас. И понеже след това пльосна поканата на много високо равнище – нямаше накъде. Дойде театърът и тука се превърна наистина в празник.“ Кой го разказва това ли? Иван Славков. Батето е описал контактите си с Висоцки в мемоарния си двутомник.
От години се носи легенда за това как Татовият зет успява да запише и произведе грамофонна плоча с хитовете на великия бард. Двамата са на маса в ресторант „Лотос“ до Орлов мост и на Славков му хрумва да направи музикален филм за госта. Да, но няма подходящ плейбек, а на Висоцки не му се влиза в студио. Тогава на Батето – по онова време генерален директор на Комитета за телевизия, му хрумва гениална идея. Той тайно звъни в БНР и настоява тамошното тонстудио да се обзаведе като кръчма. След няколко часа декорът е готов и Славков предлага на Володя да се преместят в друго заведение.
„Заведението“, разбира се, е префасонираното тонстудио. Там нищо неподозиращият Висоцки хваща китарата и запява, за да весели компанията. А магнетофоните на националното радио работят на пълни обороти…
„Записът беше фантастичен. Първата плоча в живота на Висоцки я издаде „Балкантон„, „Автограф“ се казваше. Янчо (Таков – бел. авт.) направи дизайна на обложката“, разказвал е Батето приживе. Албумът на Володя излиза у нас в 20 хил. броя първоначален тираж…
Коментирай първи