Бегли съобщения в родината й известиха за смъртта на оперната певица Маргарита Лилова. Далеч по-трогнати бяха виенчани, където местната преса нареди кончината й сред най-важните събития. И има защо: мецосопраното 29 години е титулярка на Щатсопер, където постъпва и се утвърждава благодарение на застъпничеството на самия Херберт фон Караян.
Маргарита Лилова почина във втората си родина, където между 1962 и 1991 г. прави отлична певческа кариера, а след това и педагогическа. Оперната певица умира също като Гена Димитрова – след продължителна борба с коварна болест.
Тя покорява Виена най-неочаквано.
Родена в Червен бряг, през 1961 г. Лилова участва в София на Първия международен фестивал за млади оперни певци и печели III награда. Скоро трупата на Софийската опера тръгва на гастрол във Виена с концертни изпълнения. Участват асове като Гяуров, Никола Николов, Димитър Узунов, Катя Попова, Юлия Винер, Надя Афеян. Забелязана на конкурса от диригента Асен Найденов, маестрото кани младата Маргарита, която по това време е солистка на Варненската опера, да заеме вакантно място на един от титулярите, който бил възпрепятстван да тръгне.
Във Виена пак й се усмихва щастието. Там доайенът Любомир Панчев, който от 1938 г. пее в Щатсопер, е помолен от Гяуров да уреди прослушване на Маргарита пред комисия начело с Херберт фон Караян, директор на музикалната столица на Европа. Караян слуша, слуша и изведнъж нарежда българката да изпее ария от операта „Аида“. За нея не е проблем – именно с ария от тази роля, на Амнерис, е спечелила наградата си в София. Великият диригент и режисьор, а тогава и шеф на театъра я прекъсва, казвайки „Благодаря, достатъчно!“, и напуска салона. Реакцията му означавала следното: от 1 януари 1962 г. Лилова е ангажирана за участия в „Аида“.
След успеха точно в първия ден на новата година Лилова променя съдбата си и остава завинаги във Виена. Тя участва в над 1000 представления в над 60 оперни заглавия. В „Борис Годунов“ Караян й дава ролята на Кръчмарката. Пее я години наред с голям успех и дори започват да я наричат „патентованата кръчмарка“. Българката е носител на почетния приз „Камерзенгер„, даван от Щатсопер на единици солисти.
Лилова слиза от сцената, когато все още е в чудесна вокална форма, но я приковават болежки, заради които подвижността й е ограничена. Тогава се явява на публичен изпит във виенската Музикална академия и е назначена за преподавател, получава и титлата професор. Сред най-успешните й ученици е и дъщеря й Весела Златева от брака й с режисьора Петър Златев, когото театралната сцена тук губи именно заради установяването на семейството във Виена.
Фамилията Лилова препраща към родство с червения шаман Александър Лилов, но съвпадението е случайно Тъкмо обратното, семейството на певицата е жертва на БКП. Баща й е застрелян от шумкари преди 9-и септември – за това, че е бил директор на банка в Луковит, която те искали да оберат.
Be the first to comment