Бившият охранител и настоящ премиер Бойко Борисов е решил да заграби огромна част от бизнеса на бившата групировка ВИС. За целта той е разпоредил на подопечните си от ГДБОП да започнат разследване на висаджийската вдовица Мая Илиева. Така наречените антимафиоти, които иначе изпълняват функциите на ударна бригада, са започнали да ровят компаниите на вдовицата за пране на пари и точене на ДДС. В ъндърграунда коментират случващото се като опит за завземане на територии и разчистване на стари сметки. Не е тайна, че през 90-те Бойко Борисов беше част от конкурентната на ВИС групировка СИК. Сега чрез държавен рекет ще опита да отвоюва целия бизнес за себе си и за своите хора.
Покрай разследването на водещите се за антимафиоти Мая Илиева може да се окаже и в ареста, прогнозират юристи. От ГДБОП ще се опитат да докажат, че фирмите на Илиева служат за легализиране на приходите от сенчестия бизнес на групировката.
Мая Илиева е прочута повече с вечерните си турове и забавления из различни столични заведения, отколкото с успешни бизнес проекти. Открай време се твърди, че вдовицата на Георги Илиев е бялото лице на някогашните висаджии – хотели, козметични салони и т.н., докато мрачният им бизнес – наркотици, проституция, крадени коли, точене на ДДС, е в ръцете на Христофорос Аманатидис – Таки. Наследницата на „ВАИ холдинг“ от години демонстрира висок стандарт въпреки че повечето от бизнес начинанията й са в криза.
Наскоро фалира общият й проект с вдовицата на разстреляния Фатик – Адриана Тюркмен. Двете стоят зад пиано бар “Broadway” на бул. „Витоша“ 119, обясняват информаторите. За пред хората въпросният локал се водеше на певеца Мирослав Костадинов – Миро. Той откри пиано клуба с гръм и трясък и мощна реклама през есента на 2011 г. В началото на април заведението безславно хлопна врати. Причината била лошият мениджмънт. Покрай закриването на пиано бара самият Миро призна, че е имал още двама съдружници, като той отговарял само за програмата.
В криза е и другото знаково занимание на Мая Илиева – бизнесът с женската красота. Широко рекламираното й съдружие с французина от Тулуза Мишел Сантьонак вече е в историята. Двете им общи фирми „ММ енд С“ и „ММ енд С-1″ са в ликвидация от май, миналата година. Като мотив се посочва, че не са постигнати очакваните резултати, съответни на направените инвестиции.
Фирмените регистри показват, че доскоро със запори е била и общата компания на Мая Илиева с бизнес дамата Дарияна Куманова, собственичка на магазините „Инкогнито“.
Запорът е бил по искане на банка, но неотдавна е вдигнат. За да спаси потъващия кораб, през декември 2011 г. Мая Илиева прави промяна и в управлението на „ВАИ холдинг“, наследен от покойния й съпруг Георги Илиев. За управител на компанията, която е 100% собственост на вдовицата, е поставена счетоводителката Лариса Ивановна Маткова, показва справка в Търговския регистър. Лариса Маткова заменя като управител дългогодишния финансист на някогашната ВИС Орлин Маринов. Той влиза в средите на ВИС след смъртта на Baсил Илиев и управлява холдинга от 2006 г. Бил е също и шеф на позабравените вече супермаркети „Оазис“, закупени по-късно от бизнесмена Христо Ковачки.
Новата управителка Лариса Маткова също е познато име за висаджии – тя от години върти счетоводството на фирми от обръча на някогашните силови застрахователи. Като главен счетоводител е разписвала финансовите отчети на редица фирми, свързани със застреляния Георги Илиев. Лариса Маткова е управител и на друга фирма, свързана с някогашния ВИС – „Ви-2″. В нея съсобственик е ликвидаторката на ВИС-2 Йорданка Димитрова.
Отлично запознати разкриват пред нас, че истинският финансов шеф на някогашната ВИС и нейните приемници не е нито Орлин Маринов, нито Лариса Маткова, а мъж, когото всички наричат Митя. Неговият офис е в бизнес центъра на площад „Ручей“, зад бензиностанцията на „Шел“ на бул. „България“ в столицата.
Друга важна фигура, която ръководи остатъците от ВИС, е Антон Боянов. Той участва като собственик в повече от дузина фирми с разнородна дейност – от добив на трошен камък, пясък и чакъл до отглеждане на лозови, овощни и други трайни насаждения. Седалището му е в Кюстендил.
Мнозина са убедени, че истинският бос, който има последната дума относно наследството на ВИС, не е Мая Илиева, а Христофорос Аманатидис – Таки. Друг е въпросът кой пък стои над него. Таки вече се радва на спечеленото през годините на прехода в ЮАР. Там е заедно с най-близкия си приятел и съдружник Красимир Каменов – Къро. Въпреки че близки до бившата ВИС твърдят, че Таки е истинският наследник на Георги Илиев, според Търговския регистър Мая е наследила всички фирми и имущество на убития си съпруг.
Преди да бъде застрелян, Георги Илиев според запознати е натрупал богатство от над 150 млн. лева. Приживе той инвестира в строителство, хотели, ресторанти и спорт. Част от фирмите му са регистрирани в офшорни зони в САЩ и Доминиканската република.
Хотелите по морето на Мая Илиева фалират
С доста поразклатени позиции през последните години е туристическият бизнес на Мая Илиева по Черноморието. Хотелите на някогашните висаджии са във Варна, Златни пясъци и Слънчев бряг. Подобно на цялата туристическа индустрия в страната, и те не са в цветущо състояние.
В Слънчев бряг висаджийското наследство са комплексът „Астория – Орел“ и „Дюн“, а на Златни пясъци – хотелският комплекс „Акация – Гладиола Стар – Гладиола“. Те са купени още в края на 90-те години.
Тогавашното министерство на търговията и туризма продава двата хотела в Слънчев бряг на символични цени – „Астория“ за 250 хил. долара и „Орел“ за 781хил.долара. След това имотите на Георги Илиев на морето набъбват и с няколко заведения. След 2005 г. Мая Илиева веднага продава дискотеката „Айсберг“ и комплекса „Мултиплейс“, където нейният съпруг Георги Илиев е застрелян. Официалната версия е, че се разделя с тях, за да не й напомнят за датата 25 август 2005 г, когато е убит Георги Илиев. Собствеността преминава в ръцете на съдружници и хора, които са управлявали тези заведения.
Отлично запознати обаче твърдят, че хотелите в двата черноморски курорта, както и концесията на плажа от Несебър до Слънчев бряг само формално се водят под ръководството на Мая Илиева, а истинският им шеф е Таки. Протяжна съдебна епопея се разви около хотел „Дюн“ в Слънчев бряг. Той е вдигнат върху някогашния ресторант „Дюни“. Имотът е закупен предвидливо още през 1999 г., а гордостта на Мая Илиева е построена през 2004 г.
През 2007 г. от строителния контрол обявяват, че хотелът се разминава с редица норми, има груби несъответствия по отношение предназначението, допустимия брой легла, максимално допустимата височина и броя на етажите.
Мая Илиева повежда битка в административния съд за своя бутиков хотел. Накрая хотелът в сегашния си вид е признат за напълно законен. От 2008 г. Илиева се опитва да го продаде, като първоначално иска 12 млн. евро. Периодично в медиите се появява сензационна информация, че е купен от някоя звезда като Младен Михалев – Маджо, или Филип Киркоров.
Be the first to comment