Станаха известни разкритията за световната тото мафия и участието в нея на бившия президент на „Беласица“ Костадин Хаджииванов – Коце Маца. Разбра се още и за командния център в Сингапур и хората с компютрите, по чието нареждане се манипулират резултатите не само по света, но и у нас Черното тото и договорените мачове обаче са много по-отдавна. Как започва всичко?
Бумът на манипулациите почва преди около 12 години. Тогава за пръв път букмейкърите в интернет включват в тиражите си мачове от „А“ група. Нашите тарикати започват да нагласят резултати и да източват печалби. По онова време в „А“ група играят всички видове силови босове – Георги Илиев, Димитър Димитро в Маймуняка, Христо Асенов – Бацата, Милчо Бонев – Бай Миле, Младен Михалев – Маджо, Гриша Ганчев, Станислав Танев – Камилата и др.
Първи от нашите тарикати се парят букмейкърите от „Глобет Интернешънъл“. През 2001 г. компанията няколко пъти се прецаква да сложи високи коефициенти на мачове с известен резултат. Такива са „Черно море“ – „Берое“ 1:2 (4.60 за „двойка“) и „Локомотив“ (Сф) – „Черноморец“ 0:1 (7.00).
В схемата се включват и висаджийските отбори.
„Велбъжд“ и „Хебър“. Източването става, като се залага чрез банкови карти за разплащане онлайн. Играят цели групи подставени лица около футболните шефове, които после отчитат парите където трябва.
„Глобет“ обаче спира авантата, след като се оказва лошо ужилен на 10 март 2002 г. Тогава се играят мачовете „Спартак“ (Пл) – „Славия“ (1:2), „Беласица“-„Локомотив“ (Пд) (0:2) и „Черноморец“-„Берое“ (3:0). Комбинирани в колонка правят коефициент 10.00, което означава, че всяко заложено евро носи 10 печалба. Въпреки че са сложили таван от 101 евро залог в колонка, „Глобет“ и „Юробет“ се оказват източени с немалки суми.
На 20 юни 2002 г. тото мафията организира един от първите си сериозни удари с международен мач. В Дупница играят „Марек“ и “Славен Белупо“, мачът е от турнира „Интертото“. Гостите от Хърватия са считани за слаба ракия, всички букмейкъри очакват лесна победа за дупничани. Няколко дни преди двубоя обаче мускулести типове от обкръжението на разстреляния по-късно сикаджийски бос Милчо Бонев – Бай Миле започват да притискат шефове и играчи на „Марек“. Шеф на клуба е Стефан Милушев, син на бившия шеф на УБО ген. Георги Милушев.
Мутрите на Бай Миле предупреждават баща и син Милушеви да си налягат парцалите.
„Марек“ пада 0:З. Твърди се, че пари от залагания за този мач изкарали шефове от сръбската и хърватската мафия, с които Бай Миле работел.
Малко по-късно за пръв път се появяват слуховете, че български футболни президенти се заиграват с черното тото в Азия. Повечето букмейкъри там са под контрола на сродни души от китайската и сингапурската мафия. От средите на ВИС-2 изтича информация, че босът Георги Илиев е заложил крупната сума от 1 милион долара за това, че отборът му „Локомотив“ (Пд) ще стане шампион. В крайна сметка „смърфовете“ наистина печелят титлата, а година по-късно Илиев отнася тайната в гроба.
Знае се още, че заради черното тото е бил спазарен полуфиналът за Купата на България „Локо“ (Пд) – „Литекс“ (1:3) през пролетта на 2004 г. Няколко часа преди мача в Пловдив гръмва новината, че резултатът ще бъде 1:3, както и става. Оказва се, че един от висаджиите около боса Илиев се раздрънкал без да иска. По-късно и „Левски“ е въвлечен в схемите на тотаджиите. От „сините“ се иска да вкарват колкото могат повече. Мач със 7 или 8 гола има коефициент над 30.00. Жертвани да паднат с много голове са „Беласица“ на Коце Маца и „Марек“ с шеф Йордан Андреев – Данчо Елечето. Първият е кумец на директора на „Левски“ Наско Сираков. Играч на „Беласица“ свидетелства, че след загубата от „сините“ с 1:8 са им раздадени по 400 евро премия още в съблекалните. „Марек“ пък пада от „Левски“ с 0:8, след като Елечето пуска в игра само юноши.
Невиждан панаир става и на мача „Спартак“ (Вн) – „Левски“ на 11 май 2005 г. във Варна. По план първото полувреме трябва да завърши 0:4, а крайният резултат да бъде 0:7. След като вкарват шестия гол, „сините“ почват да играят като спънати. Не могат да уцелят вратата. Варненци стоят като заковани пирони, но чак в 88 минута Емил Ангелов – Бабангида вкарва заветния седми гол. Говори се, че всеки играч на „Спартак“ прибрал по 3000 евро за загубата. Шеф на клуба тогава е скандалният бизнесмен Иван Славков, арестуван по-късно по обвинения за трафик на хора, пране на пари и наркотици.
Национал от САЩ ’94 също се оказа забъркан в тото афера по линията Бургас – Варна. Златко Янков писмено признава, че е съдействал за уреждането на мача „Черно море“ – „Нафтекс“ (2:2). „Казахме на Велислав Вуцов (треньор на „Черно море“ – б.р.), че ние не можем да задължим нашия отбор за такова нещо. футболистите обаче го приеха сами и взеха решение за това…“, оправдава се Янков в писмена докладна до шефа на „Нафтекс“ Митко Събев. Залогът за точен резултат 2:2 е с коефициент 17.00, обяснява по-нататък бургазлията. Според Янков обаче само австрийската компания „Бетендуин“ пуснала залози за този резултат, при това с таван на залагания от 25 евро. Това прави 425 евро на колонка.
„Не знам какви залози са правили и къде. Но искам да подчертая, че след това всички сметки бяха блокирани и коефициентът е приравнен към 2″, обяснява още бившият футболист. Прокуратурата във Варна уж почва някакво разследване по сигнала, но накрая всичко потъва в бюрото на прокурора Георги Манасиев.
Грузинската мафия прави измамата с дупничани
Една от най-интересните измами е организирана през 2004 r. c мач на „Марек“ (Дупница) в турнира „Интертото„. Двубоят на дупничани с грузинския „Дила Гори“ се играе на 27 юни 2004 г. в Тбилиси. Ужилването било възможно само и единствено на тази дата, тъй като точно тогава в Грузия се въвежда лятното часово време.
Този факт убягва на абсолютно всички букмейкъри в Европа, където времето е превъртяно още през март. Измамниците проучват внимателно и начина, по който се събират резултатите. Оказва се, че букмейкърите тогава все още нямат свой собствен пул, а ползват сайтове като livescore.net, soccerstend. com или enetpulse.com.
В случая обаче само enetpulse. com е предавал информация от стадион „Борис Пейчадзе“ в Тбилиси, а останалите я заимствали от него. Това улеснило бандитите, които организирали фалшиво онлайн предаване по въпросния сайт.
Един час преди истинското начало на мача между „Дила Гори“ и „Марек“ по enetpulse.com почва да тече измислен репортаж. Сипят се имена на голмайстори, минути на отбелязване на голове, картони… Останалите сайтове преписват като луди, в това число и официалният на УЕфА. Там се появява краен резултат 3:3 с три гола за „Марек“ на Крум Бибишков. В желанието си да бъдат оригинални, доста медии предават мача по още по-убедителен начин: „Хеттрик на Крум Бибишков (7, 30, 90 мин.) от „Марек“ пречупи домакините, които 4 минути преди края се виждаха победители след обрат до 3:2. За „Дила Гори“ вкараха Читая в 53 мин., Мушкудиани в 68 и Самадашвили в 86 мин.“
Около 17,00 ч. централноевропейско време мачът вече се счита за приключен и по-малките букмейкъри по света започват да изплащат онлайн и кеш печалби за равенството. Именно там са били направени залозите на бандитите, а не в големите букмейкърски къщи, където се чака няколко часа за сверяване на резултата.
Истинският мач в Тбилиси завършва един час по-късно с победа на „Марек“ 2:0. Това обаче се разбира много по-късно. Дори и авторитетни агенции като Ройтерс и АП държат в бюлетините си чак до другия ден резултат 3:3.
По информация на УЕфА бандитите успели да източат над 150 000 евро от букмейкърите. И до днес не се знае кой точно е организирал измамата, макар че следите водят към престъпна групировка от Тбилиси.
Коментирай първи