Призраци бродят из къщата на Сиси Графинята!

 

Така изглежда днес домът на Сиси Графинята на ул. "Мургаш"

  От 6 години роднини продават къщата на емблематичната софийска наркоманка Сиси Графинята, но кандидати да я купят не се намират. Мераклии за апетитния имот в близост до Орлов мост не липсвали, ала слухове, че зла прокоба е обсебила съборетината, ги отказвали тотално, разкриха бивши съседи на покойната Графиня.

Носели се зловещи легенди за призраци, които втрещявали евентуалните купувачи. Нощем от необитаемата постройка се чувало скърцане на врати и други странни шумове.

Няколко години преди края на колоритната наркоманка, станала прототип на героя във филма „Аз, графинята„, в двуетажната й къща се обесил неин роднина. Веднага след смъртта на Графинята тръгнала мълвата, че в дома й на улица „Мургаш“ витаели духовете им. Домът на легендарната наркоманка често ставал сборище на дрогирани нейни приятели.

45-годишната Сибила Маринова става една от първите жертви на наркотиците у нас

Доайенката на софийските наркомани дължала популярността си на невероятно цветистия си език и екстравагантност. „Демокрацията е бой, глад и разврат“, обичала да казва Сиси, като не пропускала да уточни, че при комунизма е било само „бой и глад“.

Като дете участвала в училищна пиеса, в която играела ролята на графиня и оттам останал прякорът й. Започнала да се дрогира с морфин и лидол в далечната 1968 г, когато била едва 17-годишна ученичка.

Живеела от малка сама. Майка й я зарязала като дете и била отгледана от друга жена. По време на Световния младежки фестивал в София през 1968 г. Графинята за първи път видяла наркомани в Парка на свободата. Запознала се с италианци и докато говорела с тях, в парка нахълтали милиционери, а в суматохата чужденците набутали в джоба на ученическата й престилка ампули с лидол.

Така Сиси се озовала в поправителен лагер в Сеново, а после работила общественополезен труд в силистренското село Ножарево. Всеки ден крехката Графиня пренасяла по 150 кофи с въглища до края на лагера и обратно. Мечтата й била да доживее друга власт и да си направи кафене. Дрогата обаче постепенно превърнала някогашната столична красавица в грозна старица. Зъбите й се ронели, косата й започнала да пада.

Баща й Никола, известен като Куцият Бил, й давал по 20-30 лева всеки ден, без да подозира за какво момичето му си харчи парите. Сиси пробвала да се дрогира с хероин. Смъртта на нейната приятелка Соня, която издъхнала от свръх доза край Борисовата градина, завинаги я отказала от „жълтото“, но не и от инжекциите с морфин. Графинята станала редовен клиент на клиниката в Суходол. Периодично влизала там сама, често отказвала наркотиците и минавала на твърд алкохол. Запоите обаче също не й понасяли.

Оплаквала се от алкохола и наркотиците менте.

Повечето от приятелите й наркомани вече са под земята от свръх доза наркотик.

„Алкохол след дрогата е смъртоносна комбинация. Направо геноцид.

Ако някой сега посяга към дрогата, да дойде да види мен на какво приличам. Искам смъртна присъда за всеки изрод, който дава хероин на дете“, обичаше да повтаря Графинята по време на дългата си агония.

Известният чешит Джони Пенков, който стана популярен с култовите си филмчета „Мозайки“, пускани по време на кинопрегледите по соцвреме, всъщност бил откривателят   на   Графинята като социален образ в онова време. Той я направил популярна за широката публика, като правел предавания за нейната ексцентрична личност и ги пускал по радио „Витоша“. Когато тогавашните милиционери организирали хайки за лов на наркомани и я преследвали, Джони застанал на нейна страна.

Графинята е обезсмъртена и от режисьора Петър Попзлатев във филма „Аз, Графинята“. Въпреки че обрал няколко награди за най-добър филм у нас и в чужбина, Сиси била бясна след първото му излъчване, филмът едно към едно пресъздавал нейната съдба и тя очаквала да получи солиден хонорар. Останала обаче с пръст в уста.

Наркоманката била гневна и на тогавашния шеф на БНТ Хачо Бояджиев, защо излъчил скандалния филм точно на 24 май и гледали много деца. „Какво ще научат хората? Че един боклук като мен е герой ли?“, питала Сиси. Заканила се да съди създателите на филма, но после се отказала.

Сиси Графинята издъхна след свръх доза наркотици  в комбинация с алкохол през 1995 г. пред „Синьото кафене“, близо до стадион „Васил Левски“. Седмица преди смъртта си тя се „самоизписала“ от клиниката в Суходол. Когато видели, че умира, наркоманите около нея се разбягали, за да нямат проблеми с полицията. Никой от приятелите й не разбрал за смъртта й, а тялото й стояло непогребано захвърлено в софийската морга повече от седмица.

Нейните близки научили за смъртта й от вестниците. Джони Пенков написал надгробното слово за Графинята и я погребал с няколко приятели. „Тя беше такава, че от житейските си трагедии успяваше да направи комедии и да забавлява хората. Работеше като разпоредителка в кино „София“, когато се запознахме. Беше много жизнена и с много колоритен, хаплив език. И не съм я открил аз, тя сама се откри. А дрогата я затри“, споделя известният чешит.

Comments

comments

Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Facebook Google

2 Comments

  1. You’re so interesting! I do not suppose I’ve truly read through
    a single thing like that before. So good to discover someone with some genuine thoughts on this
    subject. Seriously.. thank you for starting this
    up. This website is one thing that is required on the internet,
    someone with some originality!

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*