Капитали на ВИС влизат в банката на Петя Славова

Петя Славова

  Мистериозният омански инвеститор, който купи една четвърт от „Инвестбанк“ АД, се оказва тясно свързан с бизнес среди, гравитиращи около бившата силова групировка ВИС, разкриват отлично запознати банкери. Оманският милионер Адил Саид Ахмед ал Шанфари получи през август т.г. 29 761 905 акции с право на глас от финансовата структура, свързана с Петя Славова. Сделката беше одобрена със заповед на подуправителя на БНБ Румен Симеонов.

Единствената следа за присъствие досега на Адил Шанфари в България е посочената в самата заповед на БНБ фирма „Нура-България“ ООД. Това дружество е с капитал от 5000 лв. и е регистрирано в стая на общежитие в Студентския град в София. Два последователни годишни отчета на „Нура-България“ показват финансова загуба от по 26-27 ооо лв. Съдружник и управител на дружеството е гражданинът на Йемен Али Букер. Според източниците той се е подвизавал през годините като посредник по нерегламентирани доставки на оръжие и други специални средства, предимно за ембаргови зони.

Адил Шанфари

Любопитно е да се проследи как се появява йеменската връзка в „Инвестбанк„.

Клиентите от арабската страна идват в банката на Петя Баракова-Славова през 2008 г. Те стават клиенти по-специално на клон „София-Витоша“. Това е офисът, разположен на площад „Ручей“ до бул. „България“.

В същата бизнес сграда от години е съсредоточен финансовият мозък на „ВАИ холдинг“ – наследникът на някогашната силова групировка ВИС. Точно през банковия клон „Витоша“ на „Инвестбанк“ минават всички сделки на покойния висаджийски бос Георги Илиев и на неговите наследници. Финансов директор на клона на банката е Пламен Манолов, който е и преподавател в УНСС и не на последно място – управител и съдружник в търговски дружества. Тази икономическа и делова свързаност в търговските дружества е в пълна противозаконност със заеманата от Манолов длъжност в „Инвестбанк“ АД, а именно – директор на банков клон.

Георги Илиев

Любопитно е, че дружеството „Инвест Груп 10″ ООД, чийто управител е директорът на клон Витоша на „Инвестбанк“ АД Пламен Манолов, е с регистриран предмет на дейност отпускане на заеми със средства, които не са набрани чрез публично привличане на влогове; финансови услуги, които не подлежат на лиценз от БНБ. Този факт буди подозрения, че дружеството развива лихварска дейност, разрешена от закона с прякото сътрудничество на „Инвестбанк“ АД чрез отпускане на кредити на свързани юридически лица, които от своя страна раздават кредити на трети лица.

Нашите информатори разкриват, че йеменските граждани са доведени през 2008 г. от известния финансист Емил Хърсев. Още тогава арабите започват да вкарват чужди капитали през офшорни фирми и ги регистрират като чуждестранни инвестиции в БНБ. Парите се влагат в депозити. За да е всичко легално, банката отпуска Кредити срещу лихва от 0,5%, които са гарантирани с въпросните капитали. С парите от тези кредити йеменците започват да изкупуват акции от големи български дружества, листвани на борсата. Запознати твърдят, че диригентът на тази схема за легализиране на парите е Емил Хърсев.

Сега оманският шейх, свързан с йеменските „инвеститори“, изскочи в „Инвестбанк“. „Инвестбанк“ трябваше да увеличи капитала си с 50 млн. лева. Това беше изискване за капиталова адекватност, наложено от БНБ заради преоценката на лоши кредити. Оманският шейх Адил Саид Ахмед ал Шанфари изкупи цялата нова емисия от увеличението на капитала на банката.

В заповедта на БНБ е записано, че въпросният Адил Саид Ахмед ал Шанфари е вицепрезидент на „Шанфари Груп оф Къмпанис“ (Shanfari Group of Companies). Компанията е основана през 1960 г. от баща му – шейх Саид бин Ахмед ал Шанфари. В момента Адил Саид Ахмед ал Шанфари ръководи бизнеса на „Шанфари Груп“. Пак от заповедта става ясно, че той има бакалавърска степен по бизнес администрация от Университета в Денвър, Колорадо, а университет в Република Корея му е присъдил неотдавна почетна докторска титла по бизнес администрация.

По-големият брат на шейха – Тамил, е в черния списък на САЩ. От Щатите твърдят, че причината е участие в пране на пари, предназначени за финансиране на тероризъм и ислямски фундаментализъм. В самата заповед на БНБ се посочва, че увеличението на капитала ще става с пари и с други инструменти. Парадоксалното в случая е, че Софийският градски съд се е произнесъл преди време с решение, че 98% от сегашните акционери в банката на Петя Славова и нейните „Феста Холдинг“ и „Черноморско злато“ АД са придобили акциите си чрез нищожна сделка. Поради това те нямат право на глас в общото събрание на акционерите. Недоволни акционери твърдят, че самото общо събрание, свикано през октомври 2011 г., на което е взето решение за продажба на акциите, е направено без спазване на определени процедури. На него е взето решение за увеличаване на капитала.

Според запознати липсва и реален превод на сумата от страна на оманските инвеститори. Затова според тях не е извършена и съответната проверка за произход на капитала съгласно международните изисквания и правилата на БНБ.

Заповедта на БНБ е обжалвана пред Върховния административен съд. Акционери и основатели на банката се подготвят и за дела в Европейския съд в Люксембург.

ВИЖ ВИДЕОТО:

 

Comments

comments

Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Facebook Google

8 коментара

1 Trackback / Pingback

  1. keto vegan diet

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.


*