Едва не изхвърлили България от световното по футбол в САЩ – 94 г.

Димитър Пенев се прегръща с Христо Стоичков и Любослав Пенев - България е на четвъртфинал

Продължаваме с поредицата за българските авантюри на световното в САЩ 94. Кой е редил състава ни – Димитър Пенев или Христо Стоичков? Какви интриги са се въртели покрай прочутото киснене в басейна? Вярно ли е, че могъщият шеф на ФИФА Жоао Хавеланж е искал да ни изхвърли от световното преди мача с Мексико? Припомняме събитията от лятото на 1994 г.

След триумфа с 2:0 срещу Аржентина Пеневата чета вече гледа към следващия съперник в осминафиналите. А това е силният тим на Мексико, първенец в групата си. Преди двубоя и в двата отбора се вихрят скандали. Всичко живо в Мексико плюе селекционера Мигел Мехия Барон за това, че е изгонил от отбора националния любимец Уго Санчес, задето върти интриги.

Германският вестник „Билд“ пък съобщава за тих бунт срещу Димитър Пенев в българския лагер. „Имаме силни играчи, но не сме отбор. Рибата се вмирисва откъм главата“, мърмори пред изданието играещият в „Хамбургер“ Йордан Лечков. Масло в огъня налива и Петър Александров. „Треньорът ни е пълна катастрофа! Определя състава, без да мисли кой къде е…“, казва нападателят на швейцарския „Ксамакс“.

Жоао Хавеланж

Според „Билд“ този, който реди състава, се казва Христо Стоичков. Ицата определял кой влиза и кой излиза. Питат Пената, който отвръща: „Не видях такова нещо“. „Излиза, че треньорът Пенев нищо не чува и не вижда”, злорадства изданието.

Преди мача мексиканците се надуват като плондери. Решават, че победата над България им е в кърпа вързана. Дори се притесняват, че в четвъртфинала вероятно ще играят с Германия, която ги елиминира на световното през 1986 г. с късен гол на Лотар Матеус. Вратарят им Хорхе Кампос – Папагала разправя наляво и надясно, че са извадили страшен късмет, тъй като България е по-удобен противник в сравнение с Нигерия или Аржентина.

Балъков разпилява мексиканците

Преди мача Пената и Стоичков умуват цял ден как да закърпят дупките в защитата. Трифон Иванов и Златко Янков. Оказва се, че Чичо Митко е тръгнал запасен с повечко нападатели за САЩ-94, но защитниците са кът. Първоначално вариантът е да влезе Николай Илиев. Той обаче изпитва болки. Отделно Ицата му има зъб заради скандала с капитанската лента три години по-рано.

Затова се взима решение да направят от един нападател защитник. Това е Ивайло Йорданов от атаката на „Спортинг“ (Лисабон), бивш голмайстор на „А“ група с екипа на „Локо“ (Горна Оряховица). Пената го слага да играе в центъра на отбраната с Петър Хубчев, а на Даниел Боримиров е възложено да замени Златко Янков.

Междувременно американските власти решават да отделят по-сериозно внимание на гостите от дива България.

На стадион "Джайънтс" Христо Стоичков вкарва четвъртия си гол в САЩ'94

Губернаторът на Ню Джърси г-жа Уитмън кани шефовете на делегацията ни на обяд в лустросания ресторант „Пегас“ навръх националния празник на САЩ 4 юли. Покана има и за Димитър Пенев, който обаче се скрива с отбора в усамотения в гората хотел „Скантикон“. Там почва прочутото киснене в басейна. Вместо да ги мъчи с тренировки, Стратега решава само да ги държи в кондиция и да ги остави да плуват по цял ден.

На всичкото отгоре съпругите вече стават цял отбор. От София долитат Илиана Раева, жената на Ники Илиев – Антоанета, Таня Балъкова, половинката на Петър Михтарски – Галина и Ани Йотова, съпруга на Велко Йотов.

Димитър Пенев и самите играчи се виждат в голяма беля. Всяка мрънка за нещо. Накрая намират правилното решение. В деня преди мача измолват от Христо Данов да им отпусне автобуса и натоварват в него целия отбор жени и приятелки. Рейсът закарва досадничките на целодневно пазаруване в Ню Йорк, за да не висят на главите на мъжете си.

Преди мача в нашата делегация се появяват сигнали, че на съдията Джамал ал Шариф е възложена мокра поръчка да пореже България. Информацията идва чрез генсека на БФС Христо Йосифов. Покрай контактите си с ФИФА и германското лоби в нея Йосифов получава информация, че лично президентът на световната централа – бразилецът Жоао Хавеланж, е разпоредил българите да ги няма! Въпросът е в това, че Южна и Северна Америка рискуват да останат за четвъртфиналите само с един представител – Бразилия, след като Аржентина и САЩ вече са отпаднали, а Боливия и Колумбия не успяват да минат груповата фаза. Търговийката на ФИФА с фен артикули също ще отиде по дяволите, ако Мексико не се класира напред, тъй като в САЩ има многомилионна мексиканска колония. Затова на съдията Джамал ал Шариф е възложено да изрита Пеневата чета от световното.

Боби Михайлов пази като лъв

В деня на мача 5 юли армия от 70 000 мексикански запалянковци се изсипва на стадион „Джайънтс“ в Ню Йорк да вика за „Ацтеките“. Седем минути след началото обаче на стадиона ехти само победоносното „Българи юнаци!“ от отдалечения сектор с наши фенове. Причината е, че Христо Стоичков забива един от най-страхотните голове в кариерата си, четвърти за него в САЩ’94.

„Перфекто тактикаменте!“, признава и мексиканският коментатор. Атаката за гола тръгва от Ивайло Йорданов, който хвърля невероятен пас от 60 метра зад отбраната на Мексико.

Оценил ситуацията, Стоичков се изстрелва като светкавица, поема топката и с левачката застрелва Хорхе Кампос – 1:0 за България. „Страхотен гол! В Европа Стоичков вече го почитаме така, както Майкъл Джордан в Америка“, задъхва се пред микрофона на Би Би Си бившият капитан на „Ливърпул“ Алън Хансен.

Хорхе Кампос се мята като риба след дузпата на Лечков

В този момент реферът Джамал ал Шариф почва да изпълнява поръчката. Съдийството му е пълен позор! Още в 18-ата минута сириецът отсъжда престъпна дузпа. Само той вижда нарушение на Емил Кременлиев срещу Гарсия Аспе. Потърпевшият изравнява 1:1. Нашите протестират, заради което Наско Сираков е наказан с жълт картон. До края Ал Шариф показва абсурдните седем жълти и два червени картона, заради които някой би си помислил, че на „Джайънтс“ е имало някаква кървава баня.

Малко след това мачът е прекратен заради невиждан куриоз. След шут на Емил Костадинов в гредата рамката не издържа и се сгромолясва зад вратаря Кампос. За няма и пет минути американците обаче монтират нова.

Веднага след почивката престъпното съдийство намалява числения състав на България. Ал Шариф гони Кременлиев с измислен втори уж за фаул срещу Заге. След това си затваря очите при чиста дузпа срещу Емил Костадинов. Към края Луис Гарсия също е изгонен за груб фаул срещу Ивайло Йорданов.

Редовното време завършва 1:1. Преди продълженията Пената и Ицата решават да дебнат мексиканците и евентуално да стигнат до дузпи. „Никой да не минава центъра“, нарежда Стоичков на останалите.

Преди дузпите пък се оказва, че Пената няма много варианти кой да бие. Сираков и Костадинов са сменени в хода на играта и не могат да изпълняват. Първоначално Чичо Митко казва на Стоичков, че ще бие първи. „Не, не, аз ще съм последен, да им го отбабаня едно хубаво…“, казва Ицата. Преди него в списъка са Балъков, резервата Бончо Генчев, Боримиров и Лечков. По жребий онези трябва да бият първи.

Драмата почва с два пропуска на Гарсия Аспе и Балъков. След това Боби Михайлов смело лови шута на Бернал. Голямата отговорност се стоварва върху Бончо Генчев. По онова време нападателят играе за английския „Ипсуич“ и вече има в актива си едва съдбоносна дузпа – тази за равенството 1:1 с „Манчестър Сити“ в последния кръг на Висшата лига, с която спасява тима си от изпадане. С точен удар под гредата на Кампос сега Генчев извежда българския тим напред. След това Боби Михайлов с фантастичен плонж хваща удара на Родригес. Боримиров е точен при следващото изпълнение, но и Суарес вкарва за Мексико. В крайна сметка целият залог в мача се оказва в краката на Йордан Лечков, който трябва да изпълни четвъртата дузпа. Вкара ли – бием!

Сливенският плешунгер въобще не му мисли много. Залага топката, оттегля се на десетина метра назад, засилва се и с мощен шут оплита топката в мексиканската мрежа. Победа!

Приказката продължава – България е на четвъртфинал въпреки ФИФА, съдиите и всички останали манипулатори. Ред е на Германия.

Късат сирийци на изпит заради рефера

Големи панаири със сирийските студенти в учебните заведения се развихрят след мача с Мексико. Причината е, че техният сънародник Джамал ал Шариф се е опитал да пореже Пеневата чета. Двама сирийци от Медицинската академия в София подават оплакване до ректора, че два дни след мача са им отвъртели двойки на изпита по биохимия. Отговарят им да си гледат работата и да изчакат народният гняв да се поразмине малко.

Цял свят е възмутен от съдията. Специализираното издание „94 Къп Дейли“ от САЩ препоръчва на рефера да не си показва носа извън Сирия. „Съдиите трябваше да свирят обективно заради играчите и феновете, но този човек се подигра с българите. Когато „картоните заливат някои мачове като, конфети, нещата явно се правят лисъл“, коментира издани.

София става като бойно поле

Победата над Мексико обръща софийските улици на бойно поле. Оказва се, че народът разполага с пиротехника и огнестрелно оръжие, което влиза в употреба в нощта на 5 юли. От МВР дори съобщават за сигнали за произведен изстрел с базука от един от военните блокове в столицата.

Хиляди полуголи българи излизат по улиците. Народът скандира „Българи, юнаци!“ и псува съдията. Пред НДК, където мачът върви на огромен видеоекран след победата се взривяват над сто бомбички. По улиците вървят победоносни шествия. Народът думка с тенджери, тигани и тенекии от сирене.

Към центъра от „Младост“ слиза огромно шествие, предвождано от каруца с бял кон. В „Пирогов“ постъпват десетки ранени и пияни.